مجلس سنا: اظهارات مقام‌هاي امريکايي درمورد صلح دوگانه و نگران کننده است

 

مجلس سنا مي‌گويد که اظهارات مقام‌هاي امريکايي در پيوند به صلح افغانستان ضد و نقيض و نگران کننده است.

محمد علم ايزديار معاون اول مجلس سنا در نشست روز سه شنبه (13 قوس) اين مجلس گفت که اظهارات ضد و نقيض دولت امريکا تأسف بار است.

آقاي ايزديار گفت: «وزير خارجه امريکا مي‌گويد که ما در آوردن صلح در افغانستان جدي هستيم، ولي در عين مصاحبه مي‌گويد که ما آماده خروج از افغانستان نيستيم؛ اين اظهارات ضد و نقيض در روند صلح مضر واقع مي‌شود و دشمن را حساس مي سازد؛ چرا يکي از شرط هاي طالبان براي صلح، خروج نيروهاي خارجي از افغانستان است.»

به گفته او، اگر اين مسايل رسانه‌‌يي شود، بازتاب خوبي ندارد و مردم افغانستان اميدوار اند که مقام‌هاي امريکايي متوجه سياست‌هاي دوگانه و ضد و نقيض خود باشند تا صلح و ثبات پايداري که به خير افغانستان، منطقه و جهان باشد در افغانستان تأمين گردد.

نادر بلوچ ديگر عضو مجلس نيز گفت: «يک روز يک مقام امريکايي يک بحث را مطرح مي کند و روز ديگر يک ديگر از مقام‌هاي امريکايي بحث ديگر را در مورد صلح افغانستان مطرح مي‌کند که براي مردم افغانستان نگران کننده است.»

آقاي بلوچ ابراز اميدواري کرد که رهبران امريکا عملکرد روشن و هماهنگ در مورد صلح افغانستان داشته باشد تا مسأله صلح سبب قطع جنگ در افغانستان شود.

از سويي هم برخي سناتوران ديگر مي‌گويند که هرنوع عجله امريکا در روند صلح خطرناک است و نيز دولت امريکا بايد تلاش‌هايش را با حکومت و اقشار سياسي افغانستان هماهنگ کند.

زلمي زابلي يک عضو مجلس سنا گفت: «زلمي خليل زاد بر اين تأکيد کرده است که مذاکرات صلح با طالبان تا قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري به نتيجه برسد، اما از سوي ديگر آقاي غني مي‌گويد که اين روند 5 سال را در برخواهد گرفت، اين دو ديدگاه مشخص مي‌کند که اختلاف بزرگ ميان امريکا و حکومت وجود دارد.»

آقاي زابلي افزود که آقاي خليل‌زاد بايد تلاش هايش را با حکومت افغانستان هماهنگ کند در غير آن تلاش هاي جداگانه نتيجه مثبت در پي نخواهد داشت.

رحمت الله اچکزي عضو ديگر مجلس سنا هم مي‌گويد که اداره ترمپ براي انجام مذاکره صلح با طالبان عجله دارد و گفته که روند صلح افغانستان مي‌خواهد صلح نسبي در افغانستان تأمين گردد؛ ولي اگر اينگونه صلح شود براي آينده افغانستان خطرناک است.

سناتوران تأکيد کردند که تلاش‌هاي صلح از سوي هر کسي که باشد مورد استقبال مردم افغانستان است، اما توافق صلح با گروه طالبان بايد سبب تأمين صلح و ثبات پايدار در افغانستان گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید