دبیرکل ناتو: روسيه و ايران از روند صلح به رهبري افغانستاني‌ها حمايت کنند

 

دبيرکل ناتو از کشورهاي منطقه به خصوص، روسيه و ايران مي‌خواهد تا از روند صلح به رهبري افغان‌ها حمايت کنند.

ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو  در دومين روز نشست وزيران خارجه کشورهاي عضو ناتو، روز سه‌شنبه(13قوس) گفته است که مشکل افغانستان تنها با توافق سياسي از طريق روند گفت‌وگوهاي صلح حل مي‌شود و نياز است تا روسيه و ايران از روند صلح به رهبري افغان‌ها حمايت کنند.

او گفته است: “کشورهاي عضو ناتو از روند صلح به رهبري افغانستاني‌ها حمايت مي‌کنند و از طريق آموزش، مشوره‌دهي و کمک به نيروهاي افغان در تلاش پيدا کردن راه حل   سياسي براي صلح در افغانستان هستند.”

دبيرکل ناتو افزوده است، ما پيام واضحي به طالبان مي‌فرستيم که آن‌ها هرگز در ميدان جنگ برنده نخواهند شد، از اين‌رو بايد در ميز مذاکره بنشينند و به مذاکرات واقعي صلح با دولت بپيوندند.

او، همچنان گفته است: «ما از تمام قدرت‌هاي منطقه شامل روسيه و ايران انتظار داريم که اين پروسه صلح را که به رهبري و مالکيت افغان‌هاست حمايت کنند و نقش سازنده بازي کنند.»

نشست رسمي وزيران خارجه کشورهاي عضو ناتو روزچهارشنبه ( 14 قوس) در بروکسل برگزار مي‌شود و در اين نشست مسايل مربوط به افغانستان و تنش‌ها ميان روسيه و اوکراين به بحث گرفته خواهد شد.

وزير امورخارجه افغانستان هم به منظور شرکت در نشست وزيران خارجه کشورهاي عضو ناتو، روز سه‌شنبه (13 قوس) عازم بروکسل شده است.

صلاح‌الدين رباني، ديروز در صفحه فيسبوک خود نگاشته است: «قرار است نشست وزيران خارجه کشورهاي عضو ناتو فردا برگزار گردد و من هم پيرامون مسائل امنيتي، صلح و انتخابات سخنراني خواهم کرد.»

او نگاشته است که در اين نشست، کشورهاي عضو ناتو در مورد تعهدات و حضورشان در افغانستان بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید