گام ديگر براي تداوم حکومت وحدت ملي

 

ميرويس قادري

کميسيون شکايات انتخاباتي روز پنجشنبه در يک اقدام نادر، اعلام کرد که نتايج انتخابات پارلماني حوزة کابل را باطل کرده است. مسوولان کميسيون شکايات انتخاباتي در يک نشست خبري گفته‌اند که به دليل تقلب گسترده، هزاران شکايت نامزدان و نهادهاي ناظر و به دليل ضعف، ناتواني و سوءمديريتِ کميسيون انتخابات، انتخابات پارلماني حوزة کابل را باطل ساخته و شماري از کارکنان عالي رتبة کميسيون را از وظايف‌شان منفصل است.

به دنبال فيصله کميسيون شکايات، رهبري کميسيون انتخابات در نشستي فيصله کميسيون شکايات را «عجولانه»، «خلاف منافع ملي»، «سليقه‌يي»، «بي‌احترامي به آراي مردم»، «احساساتي» و «غيرقانوني» خواند و گفت که چنين تصميمي قابل قبول نيست.

انتخابات پارلماني زير تهديدهاي گسترده طالبان به تاريخ 27 ميزان به استثناي ولايت‌هاي غزني و کندهار، در 22 ولايت افغانستان برگزار شد.

کميسيون انتخابات پس از يک‌ماه و اندي نتايج ابتدايي شماري از ولايت‌هاي درجه دوم و سوم را اعلام کرده است؛ اما نتايج ولايت‌هاي درجه اول و پر نفوس از جمله کابل، کندهار، هرات، بلخ، ننگرهار، کندز، بغلان و شماري ديگر تا هنوز اعلام نشده است. کميسيون شکايات انتخاباتي، فرداي برگزاري انتخابات، از ناتواني رهبري کميسيون در مديريت پروسه انتخابات به شدت انتقاد کرد. اين موضوع سرآغاز درگيري و تنش ميان دو نهاد برگزارکنندة انتخابات شد.

کميسيون انتخابات برخلاف توافق پيشين با احزاب سياسي، نهادهاي ناظر انتخاباتي، جامعه مدني و نامزدان، آراي بدون بايومتريک را نيز تأييد کرد. اين اقدام با مخالفت کميسيون شکايات انتخاباتي روبرو شد. کميسيون شکايات معتقد است که اکثريت آراي بدون بايومتريک، تقلبي و جعلي است. به همين دليل، اجازه شمردن آراي غيربايومتريک شده را نخواهد داد. اختلافات ميان دو کميسيون تا جايي بالا رفت که کميسيون شکايات انتخاباتي، نتايج انتخابات حوزه کابل را باطل ساخت.

انتخابات در کابل پر از تقلب و جعل بود. به طور نمونه، فهرست راي‌دهنده‌گان يک مرکز به مراکز ديگر فرستاده شده بود. در شماري از مراکز فهرستي وجود نداشت. در برخي مراکز، ماشين بايومتريک موجود نبود. در برخي ولسوالي‌هاي پايتخت، نامزدان انتخابات صندوق‌ها را پر کرده و به مراکز انتخاباتي تسليم کردند. در برخي مناطق، اصلن انتخابات برگزار نشد. زيرا، کارکنان کميسيون حضور نيافتند و مراکز تا پايان روز باز نشد. در انتخابات پارلماني امسال، براي نخستين‌بار راي دهي براي دو روز متوالي ادامه يافت. صندوق‌ها و برگه‌هاي راي‌دهي شب‌هنگام در مراکز راي دهي ماند. شماري از مراکز، ساعت 2 پس از چاشت به روي راي دهنده‌گان باز شد. به همين ترتيب، ده‌ها شکايت عمده ديگر در پيوند به انتخابات پارلماني حوزه کابل و برخي ولايت‌ها موجود است. در برخي مناطق کابل، ماين‌هاي جاسازي شده و حملات انتحاري و انفجاري در مراکز راي‌دهي، مانع شرکت فراگير مردم در روند راي دهي شد. با وجود ي‌ تهديدها، صدها هزارتن از شهروندان کابل به مراکز انتخاباتي رفتند و به نامزد دلخواه شان راي دادند.

ناکامي پروسه به‌شدت مردم را سرخورده ساخت. قيمت سوء مديريت و فقدان ظرفيت و اراده در کميسيون‌ انتخابات و حکومت را صدها هزارتن از شهروندان کابل مي‌پردازند که با قبول خطر، به پاي صندوق‌هاي راي رفته و به نامزدان دل‌خواه‌شان راي دادند.

فيصله کميسيون شکايات انتخاباتي، با استقبال نامزدان بازنده و مخالفت نامزدان پيشتاز انتخابات حوزه کابل روبرو شده است. در انتخابات پارلماني کابل ده‌ها ميليون دالر به مصرف رسيد. از ميان 800 نامزد ولايت کابل، تعدادي از نامزدان نزديک به 10 ميليون دالر در انتخابات به مصرف رسانيدند. در نتيجة ابطال انتخابات کابل، علاوه بر هدر رفتن ميليون‌ها دالر مصرف کميسيون انتخابات، ده‌ها ميليون‌ها دالر نامزدان نيز ضايع خواهد شد!

کميسيون شکايات انتخاباتي اعلام کرده است که آراي شماري از ولايت‌ها ديگر از جمله نيمروز و فراه را نيز باطل خواهد کرد.

برخي ناظران تأکيد دارند ابطال انتخابات کابل و شماري از ولايت‌هاي ديگر، زمينه‌سازي براي به تعويق انداختن انتخابات رياست‌جمهوري خواهد بود. بيشتر باورها بر اين است که به تعويق انداختن انتخابات رياست‌جمهوري، بخشي از برنامة زلمي خليل‌زاد نمايندة ويژه امريکا در امور صلح افغانستان است.

بر بنياد جدول زمان‌بندي کميسيون انتخابات، انتخابات رياست جمهوري به تاريخ 31 حمل سال 1398 برگزار خواهد شد. با اين حال، برگزاري انتخابات رياست جمهوري تحت مديريت کميسيون انتخابات کنوني با ترديد و سوال روبرو شده است. کميسيون انتخابات در برگزاري انتخابات پارلماني قطعن ناکام بود. با چنين کميسيوني بدون شک انتخابات رياست جمهوري با افتضاح و رسوايي بيشتري روبرو خواهد شد. اوضاع آشفته در انتخابات پارلماني نشان داد که کميسيون‌هاي انتخاباتي به شدت با فقدان مديريت و رهبري مواجه است و نيازمند اصلاحات و تغييرات بنيادي مي‌باشد. با اين حال، رهبري حکومت وحدت ملي، هرگز به اصلاحات در کميسيون‌ها تن نخواهند داد. زيرا، رهبري کميسيون متشکل از افراد وابسته به آنان مي‌باشد و به حمايت چنين کميسيوني در انتخابات پيش روي رياست جمهوري نيازمند مي‌باشند.

يکي از تعهدات اصلي رهبران حکومت وحدت ملي در موافقت‌نامه سياسي منعقد سال 1393، اصلاحات در کميسيون‌هاي انتخاباتي و برگرداندن اعتبار از دست رفته مردم به پروسه انتخابات بود، اما ديده مي‌شود که با گذشت هر روز باور مردم به انتخابات و دموکراسي در افغانستان از بين مي‌رود. تجربه سه دوره انتخابات پارلماني و رياست جمهوري نشان داده است که جامعه جهاني و حکام افغانستان، اراده‌يي براي برگزاري انتخابات سالم، شفاف، عادلانه و عاري از تقلب ندارند؛ به همين دليل، کمتر مردم علاقه‌مند شرکت در انتخابات پيش رو خواهند بود. چنان‌چه، نتايج ابتدايي انتخابات پارلماني نيز نشان داد که 20 درصد واجدان شرايط راي‌دهي در انتخابات پارلماني گذشته شرکت نکرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید