مردان معتاد در هرات زنان شان را معتاد و سپس مجبور به تن فروشی می‌کنند

افغانستان با حدود سه و نیم میلیون معتاد، در معرض بزرگ‌ترین آسیب ناشی از مواد مخدر قرار دارد. شاید خانواده‌های زیادی، هر شب و روز از هم می‌پاشند، کودکان زیادی در وضعیت بد زنده گی قرار می‌گیرند.
هرات ولایت هایی است که بر اساس آمارها، شمار معتادان مواد مخدر در آن به ۶۰ هزار نفر می‌رسد. ۱۳ درصد این رقم را زنان تشکیل می‌دهند. بیشتر زنانی‌که در این ولایت معتاد به مواد مخدر اند، توسط شوهران‌شان معتاد شده اند.
گفته می شود مردان زیادی معتاد به مواد مخدر وجود دارد که پس از معتاد ساختن زنان شان، اکنون با مجبور ساختن آنان به تن فروشی، پول مواد شان را به دست می‌آورند. این روش اکنون برای خیلی از معتادان به مواد مخدر، راه درآمد خوبی شده است.
در کنار این، هدف مردان از این کار، چیز دیگری هم است. مردان معتاد برای جلوگیری از جدا شدن زنان شان، آنان را معتاد می‌سازند.
زنان معتاد که برای به دست آوردن پول، تن فروشی می‌کنند می‌گویند، شوهران شان با ترفند و یا زور آنان را معتاد ساخته اند و اکنون آنان را وادار به تن فروشی می‌کنند.
یکی از زنان معتاد در هرات:” اقارب شوهرم قصد داشتند طلاق مرا از شوهرم بگیرند و به خواستگار قبلی ام بدهند، چون شوهرم معتاد بود و وضعیت زنده گی خوبی نداشتیم. شوهرم برایم گفت، اگر مرا دوست داری باید مواد مخدر مصرف کنی تا هیچ کسی ما را از هم جدا نکد. پافشاری شوهرم سبب شد معتاد شوم.»
یکی دیگر از این زنان مشکل خود را چنین بیان داشت، زمانی که خبرشدم شوهرم معتاد است، اقدام کردم برای خودم گذرنامه درست کنم و به یکی از کشورهای همسایه نزد فرزندان شوهر سابقم بروم؛ اما شوهرم که از این قضیه اطلاع یافت، مرا معتاد ساخت.
گفته می شود تمام این زنان، مواد مخدر از نوع شیشه و هیروئین مصرف می‌کنند. روزانه پنجاه تا دوصد افغانی را خرج خرید آن می‌نمایند.
۵ نفر از ده زنی‌که توسط شوهران شان معتاد گردیده اند و ما با آنان گفتگو صورت گرفته، هر کدام شان از یک تا پنج بار، با بستری شدن در مراکز اعتیاد، تلاش کرده اند از شر اعتیاد و تن فروشی رهایی یابند؛ اما پس از هر بار مرخصی از مراکز ترک اعتیاد، دوباره گرفتار اعتیاد شده و مجبور به تن فروشی گردیده اند. دلیل ناکامی شان در ترک اعتیاد را نیز شوهران معتاد عنوان می‌کنند.
به گفتة این زنان معتاد، آنها در هرات نظر به وضعیت سنی شان در بدل تن فروشی پول دریافت می‌کنند. پولی که هر بار این زنان در بدل سکس با مردان، به دست می آورند، از ۳ صد تا ۱ هزار افغانی است. روانشناسان کلینیک‌های ترک اعتیاد زنان در هرات، تعداد زنانی‌ را که توسط شوهران شان وادار به اعتیاد و تن فروش می‌شوند، ۵۰ درصد کل زنان معتاد در این ولایت می‌دانند.
پروین عظیمی روانشاس در یکی از کلینیک‌های ترک اعتیاد زنان در هرات می گوید که همه روزه با زنانی از این دست سرو کار دارد.
او می‌گوید که بیشتر مردانی که با زنان معتاد در بدل پول سکس می‌کنند، مسؤولان دولتی و مردان پول‌دار اند. شاید به این دلیل این مردان زنان معتاد را انتخاب می‌کنند که آن ها به دلیل مجبوریت شان، حاضر به هر نوع سکس اند.
خانم عظیمی می‌گوید، اعتیاد، اعتماد به نفس و انگیزه زنده ‌گی به آیندة معتادان زن را کاهش می دهد.
سونیا زن جوانی است که شوهرش او را معتاد و تن فروش ساخته است. شوهر سونیا با افرادی‌که قرار است خانم‌اش همرای آنان در بدل پول سکس کند، از پیش هم‌آهنگی می‌کند. او در بدل قرار دادن همسرش در اختیار مردان دیگر، پول مواد مخدر و مصارف خانه‌اش را به دست می‌آورد.
سونیا گفت ” از یک سال به این طرف شوهرم مرا همه روزه پیش یک مرد سرشناس و پولدار می‌فرستد. جایی که مرا می‌فرستد تا با آن مرد سکس کنم و مقدار پولی را که باید بپردازد، از قبل توسط تیلفون همآهنگ می‌کند.»
زنان در افغانستان زنده گی تلخ و درد آوری دارند. از خشونت‌های خانواده گی گرفته تا ضایع شدن ابتدایی ترین حقوق آنان و نوع برخورد و نگاه مردان جامعه، همه پر از درد است. اما آنچه تلخی مجبوریت زنان را بیشتر کرده است، تحمل لت و کوب پس از هر بار تن فروشی است.
سونیا به در زمینه گفت، شوهرش هم او را به تن فروشی می‌فرستد و هم پس از هر بار سکس‌اش با آن مرد، که به خانه بر می‌گردد، به او فحش می‌دهد و لت و کوب‌اش می‌کند.
او می‌گوید : ” برایم این خیلی درد آور است که شوهرم هم پول می‌خواهد و هم تحمل خوابیدن مرا با دیگری ندارد.”
این زن جوان، از این وضعیت شدیداً ناراض است. او بدون اطلاع شوهر، به یکی از مراکز ترک اعتیاد زنان هرات، آمده است. سونیا یک کودک دارد و قرار است پس از تکمیل مرحله مداوا، به خانه اش برگردد؛ اما نگران است که پس از بازگشت به خانه، بار دیگر قربانی اعتیاد و تن فروشی اجباری از سوی شوهرش نشود.
در گزارش آمده است که جاهای زیادی در هرات وجود دارد که تبدیل به مکان‌های امن برای معتادان زن و مرد شده است؛ اما زیارتگاه‌ها اماکن آرام‌تری اند برای این گروه. شماری از این معتادان، شب ها را در زیارتگاه‌ها سپری می‌کنند.
زیارت میر عبدالواحد شهید، مشهور به زیارت «سلطان آقا» از زیارت‌های مشهور در هرات است. این مکان مقدس، در منطقه درب قندهار در جنوب ولایت هرات قرار دارد. در این زیارت شمار معتادان خیلی زیاد اند. حتا برخی از معتادانی که زن و شوهر اند یک جا در این زیارت شب و روز می‌گذرانند.
موجودیت معتادان به ویژه معتادان زن در ولایت هرات، به یک معضل اجتماعی جدی مبدل شده است. بیشتر معتادان زیارتگاه‌ها و بلوارهای شهر را برای خرید و فروش و مصرف مواد مخدر و حتا بودوباش انتخاب کرده اند. شهروندان هرات در هراس گسترش اعتیاد در میان نوجوانان و کودکان و حتا در هراس گسترش امراض خطرناک مانند ایدز در این ولایت می باشند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید