طالبان باید به ندای مادر وطن لبیک بگویند!

 

در حالی که امریکا برای آوردن صلح در افغانستان دست به دامان پاکستان کرده است، ترامپ رییس جمهوری امریکا از عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در نامه‌یی خواسته است تا در این زمینه همکاری کند.

عمران خان در مذاکره با زلمی خلیل زاد فرستاده امریکا نیز پاسخ در خوری که به درد این روند بخورد نداده است ولی دیروز در سخنانی ابراز داشته که در کشورش مراکز آموزشی و حمایت از طالبان وجود ندارد.

این سخنان تازه عمران خان همان حرف های تکراری دیگر زعمای پاکستان در گذشته و حال است و چیزی تازه نیست.

پاکستانی ها طی این همه سالیان پیوسته از موجودیت جنگ‌جویان افغانستانی در خاک خود انکار کرده است.

اگر پاکستان از طالبان حمایت نکند و برای جنگ جویان طالبان اسلحه و تجهیزات و پول تدارک نه‌بیند، معلوم است که آنان قادر به ادامه جنگ نمی بودند و این نکته روشن را همه کشور های دنیا نیک می دانند.

پاکستان در گذشته نیز گفته بود که سران و رهبران طالبان در پاکستان زنده گی نمی کنند. اما جهانیان شاهدند که ملاعمر رهبر طالبان وبعد ملا منصور جانشین او در خاک پاکستان یکی توسط پاکستانی ها و دیگری توسط طیاره بی سرنشین امریکا کشته شدند.

مگر مردم از یاد برده اند که چند هفته پیش ملابرادر از زندان پاکستان رها شد و در کنار او دیگر شخصیت‌های مهم طالبان نیز حضور داشتند؟

این ها همه روشن است و همه می‌دانند که شورای رهبری طالبان همین اکنون در کویته پاکستان حضور دارد و در همه شهر های پاکستان آزادانه گشت و گذار می کنند.

پاکستان مدعی است که افغانستانی‌های مهاجر در کمپ های موجود در آن کشور زنده گی می کنند ولی این نکته هم قابل درنگ است که پاکستانی ها از همین کمپ ها نیز استفاده ابزاری می کنند. از این جا جنگ‌جو استخدام می‌کنند و به مراکز آموزشی می فرستند و بعد برای جنگ به افغانستان اعزام می دارند.

نکته واضح این است که صلح و جنگ به نحوی با عملکرد های پاکستان در حال و آینده پیوند ناگسستنی دارد. طالبان مهره های مزدور پاکستانی ها هستند و به دستور پاکستانی ها است که جنگ امروز در افغانستان برای بربادی مردم ما ادامه دارد.

حالا وقت آن است که رهبران طالبان اگر مایل اند کشور شان بیش از این ویران نشود و هموطنان شان در جنگ تلف نشوند، باید به ندای مادر وطن لبیک بگویند و  به روند صلح و آشـتی بپیوندند.

ادامه جنگ امروز افغانستان تباهی نسل های امروز و فردای این سرزمین است و معلوم است که در این میانه، خانواده و فرزندان و عزیزان آنان نیز حضور دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید