انتخابات رياست جمهوري و تهديدي به نام حکومت

 

عبدالمتين فرهمند

عبدالله عبدالله؛ رييس اجرايي گفته است که اميدوار است کميسيون‌هاي انتخاباتي، انتخابات رياست جمهوري را در وقت معين آن برگزار کنند.

آقاي عبدالله که در نشستي به مناسبت پايان کمپاين 16 روزه محو خشونت عليه زنان صحبت مي‌کرد، صلح و انتخابات را دو مسأله مهم در کشور خواند و افزود که اميدوار است انتخابات رياست جمهوري در زمان معين آن برگزار شود.

بربنياد تقويم کميسيون انتخابات، قرار است انتخابات رياست جمهوري در 31 حمل سال 1398 برگزار شود.

عبدالله عبدالله هم‌چنان از کميسيون‌هاي انتخاباتي خواست که نتايج انتخابات پارلماني را در زمان معين آن و مطابق قانون در اختيار مردم بگذارند.

اين در حالي است که کميسيون شکايات انتخاباتي هفته گذشته اعلام کرد که آراي ولايت کابل باطل است و کميسيون انتخابات در واکنش به اين موضوع گفت که اين تصميم عجولانه را نمي‌پذيرد.

هر دو کميسيون به دنبال اين تنش‌ ها اعلام کردند که بر تصميم ابطال آراي انتخاباتي حوزه کابل تجديد نظر مي‌کنند.

انتخابات رياست جمهوري در معرض تهديدهاي جدي قرار دارد؛ تهديدهايي بزرگ‌تر از تلاش‌هاي مذبوحانه زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت خارجه امريکا براي صلح افغانستان که درتباني با گروه طالبان براي تشکيل دولت موقت و يا تقلاي هميشه‌گي تروريستان مزدور طالبان و… براي مختل کردن اين فرايند مردمي و دموکراتيک در حال اجرا است.

شايد تلخ باشد؛ اما واقعيت اين است که در حال حاضر، بزرگ‌ترين تهديد در برابر انتخابات آينده رياست جمهوري، خود دولت وحدت ملي است؛ دولتي که از همان آغاز، درست به گونه‌يي عمل کرده که ذات و ماهيت غيردموکراتيک آن، اقتضا مي‌کرده است.

اين که پس از چهار سال از تشکيل حکومت وحدت ملي، تقريباً هيچ گام مهم و اساسي در مسير اصلاحات بنيادين انتخاباتي برداشته نشده است، اين که پس از سه سال تأخير نامؤجه، انتخابات پارلماني به اندازه‌يي مفتضح بود که حتا خود کميسيون‌هاي انتخاباتي هم نمي‌توانند با نتايج شگفت انگيز آن کنار بيايند، اين که باوجود وصول هزاران شکايت درباره نحوه برگزاري انتخابات، هم رهبران دولت، هم شوراي ملي، هم دستگاه‌هاي قضايي و هم احزاب و ائتلاف‌هاي سياسي، پذيرفته اند که نمي‌توان انتخاباتي بهتر از آن‌چه در 28 ميزان به نمايش درآمد، برگزار کرد، همه‌گي نشان‌گر آن است که دولت وحدت ملي، تهديدي مستقيم و جدي در برابر انتخابات رياست جمهوري آينده است.

البته در اين ميان، آقاي عبدالله هم‌چنان مي‌تواند «اميدوار» باشد؛ زيرا او، برخلاف نام و عنواني که يدک مي‌کشد نه صلاحيت «اجرايي» دارد و نه شجاعت دفاع از حق مردم در برابر يک سيستم فاسد، اقتدارگرا، قانون گريز، عهدشکن و ضد مردم سالاري را که در اتفاقي شگفت، خود همزمان، قسمتي از همان سيستم است.

آقاي عبدالله خود بخشي از معضل بزرگي به نام حکومت وحدت ملي است؛ زيرا بسياري از روندهاي اصلاحي مرتبط با انتخابات و مردم سالاري، به دليل انفعال، ترس، محافظه کاري، مصلحت انديشي و دورويي او، به کام قبيله گرايان مسلط بر کانون مرکزي قدرت رقم خورد؛ زيرا او حتا به اندازه‌يي ناتوان و کنش پذير عمل کرد که نتوانست توافقنامه‌يي را که خود امضا کرده بود، عملياتي کند و به اين ترتيب، بخشي از حق مسلم خود را که در انتخابات رياست جمهوري، وجه المعامله قرار گرفت و تلف شد، احيا و اعاده کند.

با اين وصف، انتخابات رياست جمهوري آينده، در برزخ بيم مردم و اميد افرادي مانند آقاي عبدالله، چشم اندازي مبهم و غبارآلود در پيش دارد.

در شرايط کنوني و با توجه به عملکرد نااميدکننده کميسيون‌هاي انتخاباتي در انتخابات پارلماني، تنها تضمين قابل اعتنا براي برگزاري به‌هنگام و بهتر انتخابات رياست جمهوري، انحلال کامل کميسيون انتخابات، بازنويسي قوانين انتخاباتي و تشکيل يک کميسيون ملي و مستقل انتخاباتي فارغ از هرگونه سلطه و سيطره ارگ رياست جمهوري است؛ چيزي که بي ترديد، باوجود امکانات عملياتي آن، هرگز اتفاق نخواهد افتاد؛ زيرا رهبران حکومت وحدت ملي به عنوان بزرگ‌ترين تهديد در برابر انتخابات، اجازه چنين تحولي را نخواهند داد.

اين در حاليست که نقش و نفوذ زورمندان محلي براي برهم زدن پروسه انتخابات هنوز هم به عنوان يک تهديد جدي مطرح است.

بسياري از آگاهان امور به اين باور اند که در بيش‌تر مناطق دور دست کشور زورمندان محلي و تفنگ‌داران غير مسوول در تباني با نامزدان به ويژه نامزد رياست جمهوري که هنوز در رأس قدرت قرار دارد به حساب مي‌آيد و اين افراد با قوت تمام قادر به تقلب و مهندسي سازي نتايج انتخابات مي‌توانند شوند.

شايد در برخي مناطق  با آن که يک نامزد طرف‌دار و خواهان تقلب نباشد، اما هوا داران او که از نفوذ و جايگاه مردمي برخوردار هستند دست به مهندسي سازي نتايج انتخابات بزنند، مسأله‌يي که حکومت و کميسيون‌هاي انتخاباتي هيچ طرح مشخص براي رفع اين مشکل تاکنون روي دست ندارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید