نخستين محموله تجارتي افغانستان به زودي از طريق راه لاجورد وارد ار وپا مي‌شود

 

مسوولان در وزارت امور خارجه کشور مي‌گويند که اولين محموله تجارتي افغانستان تا دو روز ديگر از طريق راه لاجورد وارد اروپا خواهد شد.

حسن سروش، رييس همکاري‌هاي اقتصادي وزارت امور خارجه روزسه‌شنبه (20 قوس) در يک نشست خبري در کابل گفت: «روز پنجشنبه نخستين محموله کالاهاي تجارتي افغانستان از طريق راه لاجورد به شکل آزمايشي از ولايت هرات به مقصد ترکيه فرستاده مي‌شود.»

او هم‌چنان گفت که قرار است روز پنجشنبه نخستين محموله تجارتي افغانستان که  شامل ميوه خشک و پنبه مي‌شود از طريق سيستم تير از راه لاجورد از ولايت هرات به مقصد ترکيه فرستاده شود.

آقاي سروش افزود: «اين نخستين محموله تجارتي   در واقع به هدف شناسايي فرصت‌ها و چالش‌هاي مسير لاجورد مي‌باشد، تا زمينه تداوم يا عملياتي مسير براي کالاهاي افغانستان به شکل درست فراهم شود.»

به گفته او، هدف نهايي افغانستان اين است که هزينه  و زمان ترانزيت از مسير لاجورد را به حداقل ممکن برساند که دستيابي به اين هدف نيازمند همکاري‌هاي داخلي، منطقه و جهاني مي‌باشد.

او، بيان داشت: «با ارسال اولين محموله در واقع اولين گام‌هاي مستحکم به هدف استفاده دوامدار از مسير لاجورد را بر مي‌داريم.»

طرح راه لاجورد نخستين بار در سال 2012 از طرف دولت افغانستان به منظور همکاري‌هاي ترانزيت، تجارت و ترانسپورت ميان افغانستان، ترکمنستان، آذربايجان، گرجستان و ترکيه به منظور کاهش موانع ترانزيتي و تجارتي و توسعه عمليات مشترک گمرکي بين کشورهاي فوق الذکر، منحيث راه بديل ترانزيتي براي دست‌رسي به بنادر بحري ارايه گرديد.

اين طرح پس از دو سال مذاکرات تخنيکي ميان تيم‌هاي کشورهاي ياد شده در سال 2016 موافقت‌نامه آن نهايي و در سال 2017 ميان اين کشورها در نشست رکا امضا شد.

به گفته آقاي سروش موافق‌نامه راه لاجورد دو ويژه‌گي  بسيار مهم دارد که شامل توسعه زيربناها و ايجاد طرزالعمل ترانزيت و صدور ويزه مي‌باشد.

اين دهليز ترانزيتي از بنادر آقينه ولايت فارياب و تورغندي ولايت هرات شروع و از طريق بندر ترکمن باشي ترکمنستان ادامه و با گذشت از بحيره خزر به باکو پايتخت آذربايجان و سپس به تفليس پايتخت گرجستان تا بنادر پوتي و باتومي بحيره سياه و در ضمن از شهر قارص به بنادر استانبول ترکيه و در نهايت به اروپا منتهي مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید