پوتين درباره پيامدهاي خروج امريکا از پيمان منع موشک هاي هسته يي هشدار داد

ولاديمير پوتين، رييس جمهوري روسيه، هشدار داد که با خروج امريکا از معاهده‌هاي کنترل سلاح، جهان با تهديد فزاينده يک جنگ هسته‌يي مواجه است.

آقاي پوتين که در نشست خبري سالانه خود، تأکيد کرد که اين جنگ احتمالي مي‌تواند به ويراني همه تمدن و حتا سياره ما بيانجامد.

رييس جمهوري روسيه تصريح کرد که هرچند در حال حاضر وقوع يک جنگ هسته‌يي بيشتر غيرممکن مي‌نمايد، اما اين خطر در شرف وقوع است.

او، با اشاره به تصميم واشنگتن براي خروج از پيمان منع موشک‌هاي هسته‌يي ميان‌برد (1987) و بي‌علاقه‌گي آن به مذاکره درباره پيمان موسوم به «استارت نو» در سال 2010 که هدف از آن کاهش تسليحات هسته‌يي دو جانبه ميان ايالات متحده امريکا و فدراسيون روسيه بوده است، گفت: «ما شاهد فروپاشي سازوکارهاي کنترل تسليحات هستيم.»

واشنگتن، اما مي‌گويند که تصميم اين کشور براي خروج از پيمان منع موشک‌هاي هسته‌يي ميان‌برد واکنشي به روسيه است که اين پيمان را مکرر نقض کرده است. مسکو اما به شدت هر گونه اقدام در جهت نقض اين پيمان را تکذيب مي‌کند.

ولاديمير پوتين در ادامه اظهارات خود تأکيد کرد: «روسيه مجبور است نسبت به تأمين امنيت خود اطمينان حاصل کند و آن‌ها نمي‌توانند بعدها سر و صدا به پا کنند که ما يک‌جانبه تلاش مي‌کنيم تفوق پيدا کنيم.»

وي افزود: «ما دنبال تفوق و برتري نيستيم، بلکه سعي داريم تعادل را حفظ کنيم و نسبت به تأمين امنيت خود اطمينان حاصل کنيم.»

امريکا به تاريخ 13 ماه قوس به روسيه 60 روز فرصت داد، تا خود را با شرايط و تعهدات مندرج در پيمان موشکي دوره جنگ سرد تطبيق دهد. مايک پومپيو، وزير خارجه اين کشور، روسيه را متهم به تقلب در رابطه با اين پيمان متهم کرد و هشدار داد در صورتي که مسکو به تعهداتش عمل نکند، پس از دو ماه واشنگتن فرايند خروج از پيمان را به طور رسمي پيش خواهد برد.

اتحاديه اروپا نسبت به اين تصميم واشنگتن ابراز نگراني شديدي کرده و گفته است که اين امر مي‌تواند امنيت اروپا را نيز به خطر اندازد. اما روسيه آن را «بسيار خطرناک» خوانده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید