دفاع ترمپ در رابطه به خروج نيروهاي امريکايي از سوريه

چند روز پس از کناره‌گيري وزير دفاع ايالات متحده و ساعتي پس از آن‌که نماينده آن کشور در ايتلاف بين‌المللي عليه داعش نيز استعفا کرد، دونالد ترمپ بر تصميم خود در مورد خروج نيروهاي امريکايي از سوريه پاي فشرد و از آن دفاع کرد.

آقاي ترمپ در توييتر خود نوشته است که نيروهاي امريکايي قرار نبود بيشتر از سه ماه در سوريه بمانند.

دونالد ترمپ گفته است: «در اصل قرار بود ما سه ماه در سوريه بمانيم و اين موضوع مال هفت سال پيش است.»

او افزوده است: «ما هرگز از سوريه خارج نشديم. وقتي من رييس‌جمهور شدم، گروه داعش جولان مي‌داد، حال‌که داعش به‌شکل گسترده‌يي شکست خورده، کشورهاي منطقه، از جمله ترکيه، به راحتي قادر خواهند بود تا به حساب باقي‌مانده آن برسند. ما به خانه باز مي‌گرديم.»

به نظر مي‌رسد اشاره رييس‌جمهوري امريکا به هفت سال پيش، به سال 2011 يعني زماني  باز مي‌گردد که جنگ داخلي سوريه آغاز شد. نيروهاي ارتش امريکا در سال 2015 براي مقابله با داعش به سوريه اعزام شدند.

آقاي ترمپ ساعاتي پس از توئيت‌هاي اولي در مورد سوريه، در مورد جيم متيس، وزير دفاع و برت مک‌گورک، نماينده امريکا در ايتلاف جهاني عليه داعش، که از مقام‌هاي خود کناره‌گيري کرده‌اند نيز توئيت‌هايي را منتشر کرد.

رييس‌جمهوري امريکا در مورد آقاي متيس نوشته است: «وقتي رييس‌جمهوري بارک اوباما، به‌شکل بي‌ادبانه‌يي جيم متيس را اخراج کرد، من به او شانس دوباره‌يي دادم. برخي فکر کردند من نبايد اين کار را بکنم، ولي من در عين حال همه منابعي که او در واقع در اختيار نداشت، در اختيارش گذاشتم. متحدان خيلي مهم هستند، اما نه وقتي که از ايالات متحده بهره مي‌برند.

جنرال متيس در سال‌هاي 2010 تا 2013، دوره رياست‌جمهوري بارک اوباما، فرماندهي «ستاد فرماندهي مرکزي»، که از جمله بر عمليات آن کشور در خاورميانه نظارت مي‌کند، را برعهده داشت.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشي نوشته بود که اختلافات مختلف با اوباما از جمله در مورد نحوه مقابله با ايران و متحدانش، شمار سربازان امريکايي در عراق يا مسايل ديگر سبب شد تا او زودهنگام بازنشسته شد.

ترمپ در مورد برت مک‌گورک نيز نوشته او را نمي‌شناسد، از سوي بارک اوباما در سال 2015 برگزيده شده بود و قرار بود اساسن در ماه فبروري اين مقام را ترک کند، اما پيش از رفتن، استعفا کرده‌است.

دونالد ترمپ در توئيت ديگري نيز بار ديگر رسانه‌هايي که به گفته او «اخبار جعلي» پخش مي‌کنند را هدف انتقادهاي خود قرار داده‌ و گفته است: «اگر هر کس ديگري به جز رييس‌جمهوري محبوب شما، دونالد ترمپ، اعلام مي‌کرد که ارتش را پس از وارد کردن تلفات سنگين به داعش، به خانه باز مي‌گرداند (سالم و خوشحال)، آن شخص تبديل به محبوب‌ترين قهرمان در امريکا مي‌شود. اما من هدف حملات شديد رسانه‌هاي اخبار جعلي قرار مي‌گيرم.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید