سرمقاله: امتیاز دادن به طالبان امتیاز به پاکستان است!

وزیر خارجه پاکستان دیروز دوباره وارد کابل شد و با رییس جمهور غنی و وزیرخارجه کشور دیدار کرد.

هدف از سفر هیأت پاکستانی تسریع روند صلح است و نماینده پاکستان به رسانه ها گفت که دولت آن کشور تلاش می کند تا زمینه دیدار و مذاکره مستقیم طالبان را با نماینده گان حکومت افغانستان فراهم کند.

در یک رخداد دیگر دیروز پس از چاشت هراس افگنان به یک نهاد دولتی حمله کردند و پس از حمله انتحاری وارد ساختمان آن اداره شدند و کسانی که در برابر شان آمدند، همه‌ی آنها را به رگبار و گلوله بستند و به شهادت رسانیدند.

نمی‌دانیم این چه سری است که هر گاه نماینده گان پاکستانی وارد کابل می شوند هم زمان با سفر شان حملات انتحاری و انفجاری رخ می دهد.

برخی به این باور اند که ممکن است این حملات از سوی شبکه استخبارات پاکستان آ گاهانه سازماندهی شود تا نماینده گان پاکستان از مذاکرات شان امتیاز بیشتر بگیرند.

به همین گونه اساساً پاکستان طرف اصلی حکومت افغانستان است و طالبان ابزار و بلندگویی اند که اهداف پاکستانی ها از حلقوم آنها بیرون می شود.

طالبان هر پیشنهادی را که در مذاکرات شان با امریکایی ها و یا نماینده گان حکومت افغانستان پیش کش می کنند در حقیقت آن پیشنهادها و یا پیش شرط ها ، خواست جنرالان پاکستانی است که طالبان آنها را مطرح می سازند.

هر گاه طالبان مسأله اداره موقت و یا لغو پیمان امنیتی با امریکا را به عنوان پیش شرط های شان برای مذاکرات مستقیم به میان می آورند همه خواست نظامیان پاکستانی است و امتیاز دادن به طالبان امتیاز به پاکستان است و این ضرورت به استدلال ندارد و به مثل آفتاب روشن است و جنگ نیروهای امنیتی کشورمان با طالبان، جنگ باسربازان پاکستانی است.

با این ملاحظات نباید نماینده گان حکومت افغانستان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان وقت زیاد را صرف مذاکره با طالبان کنند و برای تأمین صلح در افغانستان، توجه شان به مقامات پاکستانی باشد.

پاکستان نباید بگوید که ما بر طالبان فشار وارد می کنیم تا آنها آماده مذاکره شوند بل بگوید که ما به طالبان دستور می دهیم تا با حکومت افغانستان مذاکره و دیدار داشته باشند.

خلیل‌زاد به بهانه مذاکرات، طالبان را بزرگ نمایی کرد و برای شان در سطح جهان حیثیت و آبرو کمایی نمود.

در حالی که طالبان صلاحیت مذاکره را ندارند و این پاکستان است که می خواهد بر منظور کاهش فشار های امریکا، موضوع دیدار طالبان با نماینده امریکا را فراهم کرده است.

پس اگر تصمیم بر این باشد که مذاکرات صلح برای افغانستان نتیجه بدهد، باید پاکستان بیشتر از این زیرفشار قرار بگیرد و متوجه باشند که نماینده گان پاکستان همواره متوسل به سیاست خدعه و فریب شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید