سرمقاله: آلوده‌گی هوا تهدید جدی برای شهروندان کابل

در حالی‌که پاییز در حال بیرون شدن بود تا زمستان جایش را بگیرد، گزارش شد که کابل در شمار معدود شهر هایی است که میزان آلوده‌گی هوا در آن از خط سرخ عبور کرده است و زنده گی کردن در این شهر خطر ابتلا به انواع بیماری های تنفسی را دارد.
این خطرات از کجا ناشی می شود و به تعبیر دیگری این آلوده‌گی هوا چگونه شکل می گیرد و برای انسان های این شهر کدام انواع بیماری های مدهش را به ارمغان می آورد؟
این مقال برای پاسخ دادن به همه جزئیات سوالات یاد شده کافی نیست می شود به مطالبی اشاره کرد که در این راستا عمده هستند و می تواند ژرفای خطر را نیز نشان بدهد.
کابل شهری است که دارای ظرفیت این همه وسایط نقلیه را ندارد. این وسایط عموماً از تیل هایی استفاده می کنند که دارای کیفیت نهایت پایان بوده و احتراق آن در درون ماشین ها دودی را به هوا پراگنده می کند که موجب آلاینده گی هوا می گردد.
دولت در این راستا مقصر است، زیرا نتوانسته است جلو تورید تیل های بی کیفیت را به داخل کشور بگیرد. در این میان پای ماموران فاسد و مافیای تیل در میان است و در این راستا میلیون ها افغانی ماهانه به عنوان رشوت ته و بالا می گردد.
این کار حتا در موسم بهار و تابستان نیز سبب آلوده شدن هوای شهر کابل می گردد و از این رو ما همه وقت سال نیز عوامل بیماری زای در شهر خود داریم و با اندوه که مقامات ذیصلاح به فکر آن نیستند ممکن پول رشوت آن به جیب‌های همه مسوولان سرازیر شود.
اما در موسم سرما مشکل مردم کابل و بسیاری از شهر های کشور بیشتر از این می گردد. سرمای زمستان عامل بد تر شدن و وخیم شدن این وضعیت می باشد.
مردم به برق کافی دسترسی ندارند. فقر و تنگدستی مردم سبب گردیده است که استفاده از سوختی که میزان آلاینده گی های آنان کمتر است در دسترس نباشد.
مردم که گرفتار مشکلات اقتصادی هستند از بازار های شهر مقادیری زغال سنگ را خریداری کرده و از آن برای گرم نمودن خانه های شان استفاده می کنند.
این دود برای شهروندان تباهی آور است و میزان خطرات زیادی را برای شهروندان عرضه می‌دارد.
استفاده از زغال سنگ در حمام ها، خانه ها و بلند منزل ها و شهرک هایی که سوخت مرکز گرمی های شان زغال سنگ است، عمده ترین عامل برای آلاینده گی هوای کابل می باشد.
باتوجه به این گفته‌ها این هوای آلوده است که طبق تحقیق انجام یافته، سالانه سی هزار تن از شهروندان در همه رده های سنی در این شهر می میرند و معلوم است که این رقم اگر دقیق تر شود شاید میزان آن بالاتر برود.
سرطان شش و حجره، بیماری های تنفسی از جمله سینه بغل و انواع دیگر بیماری ها ناشی از تنفس هوای آلوده در شهر کابل بوده و از مسوولان می طلبد که به این وضعیت ناگوار و نا بسامان توجه کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید