نانسي پلوسي رييس مجلس نماينده‌گان امريکا شد

نانسي پلوسي، رهبر فراکسيون دموکرات‌ها، به عنوان رييس جديد مجلس نماينده‌گان امريکا انتخاب شد.
او، توانست 220 راي از 435 نماينده عضو اين مجلس به دست آورد 15 نماينده دموکرات به او، راي ندادند.
پس از اعلام نام پلوسي 78 ساله به عنوان رييس جديد مجلس نماينده‌گان، دموکرات‌ها فرياد شادي سر داده و او را تشويق کردند.
او، در سخنانش وعده داد که يک‌پارچگي حکومت را اعاده کند؛ ” تا مردم اطمينان حاصل کنند که دولت در خدمت منافع عمومي خواهد بود و در نه در خدمت منافع خاص.”
اين دومين بار است که خانم پلوسي به رياست مجلس نماينده‌گان امريکا برگزيده مي‌شود.او، بين سال‌هاي 2007 تا 2011 نيز اين سمت را به عهده داشت. پس از آن، جمهوري‌خواهان به مدت هشت سال اکثريت اين مجلس را در اختيار گرفتند.
دموکرات‌ها در انتخابات نوامبر سال 2018 توانستند اکثريت مجلس نماينده‌گان را از آن خود کنند، اما جمهوري‌خواهان اکثريت‌شان را در مجلس سنا حفظ کردند.
نشست عادي کنگره امريکا با ترکيب جديد نماينده‌گان از روز پنجشنبه برگزار آغاز شد.
آغاز کار کنگره، ادامه بن‌بست در تعطيلي دولت
آغاز به کنگره جديد همزمان شده است با ادامه تعطيلي بخش‌هايي از دولت امريکا، که پنجشنبه وارد سيزدهمين روز خود شد.
گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس حاکي است که دموکرات‌ها در مجلس نماينده‌گان طرح‌هاي خود را براي از سرگيري فعاليت ادارات دولتي آماده مي‌کنند و هم‌زمان دونالد ترمپ آن‌ها را متهم کرده که با نگاه به انتخابات رياست‌جمهوري سال 2020 مشغول سياست‌بازي هستند.
به نظر مي‌رسد که دو طرف در مورد تقاضاي رييس‌جمهوري امريکا براي ميلياردها دالر بودجه احداث ديوار در مرز مکزيک کماکان در حالت بن‌بست هستند.
خانم نانسي پلوسي گفته است که بدون موافقت با اختصاص بودجه براي ديوار مرزي طرح‌هاي مربوط به از سرگيري فعاليت ادارات دولتي تصويب خواهند شد.
او، در مصاحبه‌ با شبکه خبري ان‌بي‌سي گفته است: “ترمپ به هيچ وجه نمي‌تواند، ما را به تصويب بودجه ديوار قانع کند. اين موضوع مي‌تواند بارها تکرار شود ولي پاسخ ما هميشه منفي خواهد بود.”
دونالد ترمپ نيز روز پنجشنبه در واکنش خود، دموکرات‌ها را به سياست‌بازي متهم کرد.
او در صفحه توئيتري‌اش نوشته است: “دليل تعطيل شدن ادارات دولتي فقط انتخابات 2020 است. دموکرات‌ها به خوبي مي‌دانند که به خاطر دستآوردهاي دوران ترمپ در انتخابات پيروز نخواهند شد و به همين خاطر آنها به هر وسيله‌يي با ديوار و امنيت مرزي مخالفت کرده و به فشارهاي خود به رييس‌جمهوري ادامه مي‌دهند.”
يکي از طرح‌هاي دموکرات‌ها براي پايان دادن به تعطيلي ادارات دولتي تصويب لايحه‌يي براي بودجه وزارت امنيت ميهن از جمله 1.3 ميليارد دالر بر امنيت مرزهاست. اين رقم از بودجه‌يي که دونالد ترمپ براي احداث ديوار مرزي تقاضا کرده است بسيار کمتر است.
بخش ديگري از طرح‌هاي دموکرات‌ها اختصاص بودجه به وزارت کشور، کشاورزي، مسکن و توسعه شهري و ساير ادارات دولتي است که بخش‌هايي از فعاليت آن‌ها متوقف شده است. با تصويب اين لوايح بودجه اين ادارات تا پايان سال مالي جاري يعني آخر ماه سپتامبر 2019 تامين خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید