گريفيث و کامرت براي گفت‌وگو با حوثي‌ها به صنعاء رفت

فرحان حق، جانشين سخن‌گوي سازمان ملل اعلام کرده است که مارتين گريفيث، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور يمن، براي ديدار با مقام‌هاي حوثي به صنعاء، پايتخت اشغال شده يمن رفته و از آنجا راهي رياض مي‌شود، تا با عبدربه منصورهادي، رييس‌جمهوري يمن ديدار و گفت‌وگو کند.
سنگ‌‍‌اندازي‌ها در مسير اجراي توافقات سويد، پاتريک کامرت، رييس‌ کارگروه ويژه سازمان ملل براي نظارت بر آتش‌بس در الحديده يمن را نيز بر آن داشت که پيش از مارتين گريفيث به صنعاء رفته و شرايط را براي گفت‌وگو با تعدادي از رهبران پيکارجويان حوثي فراهم کند.
اين ديدارها پيش از ديدار سوم کميته هماهنگي سه‌گانه براي آتش‌بس در الحديده که سه‌شنبه آينده صورت مي‌گيرد، انجام مي‌شود. دور دوم گفت‌وگوها به بن‌بست رسيده بود.
دولت قانوني يمن به بن‌بست رسيدن مذاکرات را به مخالفت شبه‌نظاميان حوثي با خروج از شهر و بندر الحديده براساس قطع‌نامه سازمان ملل و نتايج گفت‌وگوهاي سويد مرتبط دانستند.
گفته مي‌شود مارتين گريفيث در ديدار با رهبران حوثي و با حضور پاتريک کمرت به دلايل به سرانجام نرسيدن دور دوم مذاکرات درباره الحديده خواهد پرداخت. پيش‌بيني مي‌شود گريفيث دور جديد مذاکرات را منوط به تحقق عملي نتايج مذاکرات سوئد و قطع‌نامه 2541 در خصوص اوضاع الحديده و به ويژه خروج از شهر الحديده و تحويل بندر آن منوط کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید