تأکيد ترک‌تباران به گرفتن معاونيت نخست درانتخابات رياست جمهوري

حزب جنبش اسلامي افغانستان گفته است که اين حزب در انتخابات رياست جمهوري پيش‌رو، از تکت انتخاباتي حمايت خواهد کرد که «پست معاونيت نخست» را براي تُرک‌تباران کشور در نظر گرفته باشد.
بشيراحمد ته‌ينچ سخنگوي حزب جنبش اسلامي گفته است: «پست معاونيت نخست نه مقام اهدايي كسي است و نه حاتم بخشي كسي، بلكه جايگاهي است كه شايسته سال‌ها مبارزه تُرك‌تباران افغانستان مي‌باشد.»
آقاي ته‌ينچ تأکيد کرده است: «در انتخابات پيش‌رو هر تكت انتخاباتي كه بر علاوه ساير مواصفات پــُست معاونيت اول را با تمام صلاحيت‌ها براي تُرك‌تباران مدنظر بگيريد حمايت خواهيم كرد.»
او گفت: «معاونيت سوم و يا رياست اجرايي آينده نه قانوني است و نه هم توافقي، كه قبل از قبل به تقسيم پنجاه – پنجاه قدرت (مثل حالا) موافقت شده باشد.» اين گفته‌ها در حالي مطرح مي‌شود که روند ثبت نام نامزدان انتخابات رياست جمهوري از تاريخ 13 جدي آغاز شده و تا 30 جدي ادامه خواهد داشت.
هم اکنون تکت‌هاي انتخاباتي در حال شکل‌گيري است و چهره‌ها و شخصيت‌هاي سرشناس سياسي در حال رايزني با يکديگر هستند.
منابع از نامزد شدن محمد حنيف اتمر مشاور پيشين شوراي امنيت ملي در انتخابات رياست جمهوري آينده خبر مي‌دهند و مي‌گويند که آقاي اتمر، تکت انتخاباتي خود را نهايي کرده و قرار است به زودي به حيث نامزد انتخابات رياست جمهوري ثبت نام کند.
گزارش‌ها حاکي از آن است که در تکت انتخاباتي آقاي اتمر، محمد يونس قانوني معاون پيشين رياست جمهوري به حيث معاون اول و حاجي محمد محقق معاون دوم رياست اجرايي به حيث معاون دوم انتخابات شده‌اند.
پيش از اين نيز دفتر مطبوعاتي محمد حنيف اتمر گفته بود که قرار است به زودي آقاي اتمر خودش را به حيث نامزد انتخابات رياست جمهوري در کميسيون انتخابات ثبت نام کند.
تواب غورزنگ مسوول مطبوعاتي آقاي اتمر گفته است: “تکت انتخاباتي آقاي اتمر، مقتدرترين و ملي‌ترين تکت انتخاباتي در سطح کشور است.”
محمداشرف غني، رييس جمهور نيز يکي از نامزدان انتخابات رياست جمهوري است. او، گفته است که در انتخابات پيش رو سرور دانش، معاون دوم او خواهد بود، اما تاهنوز آقاي غني موفق نشده معاون اولش را انتخاب کند.
در همين حال گفته مي‌شود که داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت وحدت ملي نيز در نظر دارد، تا خودش را نامزد انتخابات رياست جمهوري کند.
داکتر عبدالله هم اکنون سرگرم ديد و بازديد با چهره‌هاي سياسي است. روز يکشنبه، آقاي عبدالله با محمد کريم خليلي رييس شوراي عالي صلح و رهبر حزب وحدت اسلامي و حکمت خليل کرزي معين پيشين سياسي وزارت امور خارجه، ديدار کرده است.
گزارش‌هاي تأييد ناشده مي‌رساند که داکتر عبدالله،‌ حکمت خليل کرزي را به حيث معاون اول و پسر ارشد محمدکريم خليلي را به حيث معاون دوم خود براي انتخابات پيش رو تعيين کرده است.
گزارش‌هاي نا تأييد شده حاکي از آن است که حزب اسلامي به رهبري گلبدين حکمتيار نيز در انتخابات رياست جمهوري پيش رو نامزد دارد، اما تاهنوز تکت انتخاباتي اين حزب نهايي نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید