15 درصد کودکان منتظر درمان سوراخ قلب، جان باخته‌اند

جمعيت هلال احمر افغاني اعلام کرده است که 15 درصد از کودکان مبتلا به بيماري سوراخ قلب که براي درمان انتظار مي‌کشيدند در جريان يک سال گذشته جان باخته‌اند.
نيلاب مبارز سکرتر جنرال جمعيت هلال احمر افغاني روز دوشنبه (17 جدي) در يک نشست خبري در کابل، شمار کودکاني که بر اثر بيماري سوراخ قلب در يک سال گذشته جان باخته‌اند را تکان دهنده خواند.
خانم مبارز گفت که افغانستان به دليل نداشتن امکانات تشخيص و درمان بيماري سوراخ قلب کودکان، بيشترين افرادي را در خود جاي داده است که از اين بيماري رنج مي‌برند.
او، گفت که کودکان مبتلا به بيماري سوراخ قلب در سال‌هاي اخير افزايش يافته و تعداد بيشتري در فهرست کساني جاي گرفته‌اند که براي درمان بيماري شان انتظار مي‌کشند.
بانو مبارز افزود که در جريان يک سال گذشته 15 درصد از کودکاني که در فهرست انتظار جمعيت هلال احمر قرار داشتند، به دليل کمبود امکانات و فرصت درمان جان باخته اند.
به گفته او، تعداد 6 هزار و 646 کودک مبتلا به بيماري سوراخ قلب از اوايل امسال در فهرست انتظار جمعيت هلال احمر قرار داشتند که از اين ميان حدود يک هزار کودک جان خود را از دست داده اند.
خانم مبارز، امکانات درمان جمعيت هلال احمر را در جريان يک و نيم سال اخير رو به افزايش خوانده گفت که ميزان کودکان مبتلا به بيماري سوراخ قلب که در جريان اين سال درمان شده‌اند نسبت به سال گذشته 60 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.
به بيان اين مسوول هلال احمر، تعداد 1 هزار و 742 کودک در سال 2018 ميلادي در داخل و خارج کشور درمان شده اند. اين در حالي است که اين آمار در سال قبل 1 هزار و 200 تن بوده است.
بانو مبارز، افزايش تعداد حاميان مالي و شفاخانه‌هاي که براي درمان کودکان مبتلا به بيماري سوراخ قلب در داخل و خارج کشور آماده‌گي نشان داده‌اند را عاملي دانست که در افزايش ميزان درمان کودکان مبتلا به اين بيماري نقش داشته است.
او، از افزايش امکانات درمان اين بيماري در داخل نيز ابراز اميدواري کرد. به بيان وي، شفاخانه اختصاصي جمعيت هلال احمر براي درمان سوراخ قلب از نگاه زير بنا تکميل شده، اما در تجهيز آن با ماشين آلات طبي علي‌رغم تعهدات برخي کشورها تاکنون گام برداشته نشده و اميد مي‌رود تا يک سال ديگر اين شفاخانه به بهره برداري سپرده شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید