وزارت معارف 12.2 میلیون جلد کتاب درسی جدید چاپ می‌کند

قرارداد چاپ 12.2 میلیون جلد کتاب درسی میان وزارت معارف و یک مطبعه داخلی به امضا رسید.
میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف و حاجی شیرباز کمین‌زاده رییس مطبعه بهیر، روز سه‌شنبه (18 جدی) این قرارداد را امضا کردند.
آقای بلخی هنگام امضای این قرارداد گفت: «این کتب در جریان چهار ماه چاپ و به مکاتب توزیع می‌گردد.»
او، بیان داشت: «قرارداد یاد شده در نتیجه داوطلبی باز با کمپنی طباعتی بهیر قرارداد شده که شامل صنوف 1-6 بوده و در برابر مبلغ 382 میلیون و 183 هزار و 772 افغانی در ظرف چهار ماه چاپ خواهد شود.»
حسب قرارداد شرکت طباعتی بهیر مسوولیت دارد که در کنار چاپ، کتب یاد شده را به تمامی ولایت‌های کشور نیز توزیع نماید.
سرپرست وزارت معارف می‌گوید که به منظور رفع مشکل کمبود کتب درسی برای پنج سال آینده، کمک ۷۵ میلیون دالری اداره انکشافی ایالات متحده امریکا (USAID) را به دست آورده که طبق برنامه مشخص به مصرف خواهد رسید.
آقای بلخی اظهار داشت که در آینده نزدیک با استفاده از کمک یاد شده قرارداد چاپ و توزیع 37 میلیون جلد کتب نیز امضا خواهد شد.
او، افزود که وزارت معارف متعهد است، با به کار گیری تمامی امکانات کتب درسی را برای عموم شاگردان تأمین کند.
حاجی شیرباز کمین زاده رییس شرکت طباعتی بهیر نیز تعهد سپرد که مطابق قرارداد، پروژه چاپ و توزیع کتب درسی وزارت معارف را به وقت و زمان معینه آن عملی می‌نماید.
او، بیان داشت که از تجربه‌های گذشته با وزارت معارف آموخته است که چاپ کتاب‌ها با کیفیت عالی صورت گرفته و به ولایت‌ها توزیع خواهد گردید.
به اساس معلومات وزارت معارف از سال 2004 تا اکنون مجموعن حدود 229 میلیون جلد کتب درسی به چاپ رسیده است، اما نسبت به جذب رو به افزایش واجدان شرایط در مکتب‌ها در هر سال و کمبود بودجه به این بخش باز هم مشکل کمبود کتب محسوس می‌باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید