قاچاق زعفران به افغانستان متوقف نشده است

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور می‌گویند که باوجودی ممنوعیت واردات زعفران، این محصول به بازارهای داخلی سرازیر می‌شود.
هم‌زمان با روی آوردن بی‌پیشینه کشاورزان در ولایت‌های غربی کشور به کشت و صادرات زعفران برحسب درخواست کشاورزان حکومت بر واردات زعفران از خارج ممنوعیت وضع کرد.
زعفران در کنار گیاه آلو‌ویرا یکی از محصولات بدیل خشخاش برای کشاورزان معرفی شده و به دلیل ارزش بلندی که در بازار جهانی دارد مورد توجه ویژه حکومت به منظور افزایش میزان صادرات و رشد اقتصادی زارعان قرار گرفته است.
در جریان این سال، اما که تولید زعفران با افزایش 22 درصدی روبرو بوده و قرار بود تا سال‌های بعد دایره زیر گشت آن دو برابر شود قیمت آن در بازارهای داخلی به شدت کاهش یافته و به یک نگرانی جدی برای زارعان بدل شده است.
گزارش‌ها از ولایت‌های غربی کشور به ویژه هرات نشان می‌دهد که هر کیلو گرام زعفران که سال‌های پیش معادل 60 تا 70 هزار افغانی مبادله می‌شده است در فصل برداشت زعفران درجریان امسال به 30 هزار افغانی کاهش یافته است.
کشاورزان با توجه به زحماتی زیادی که برای تولید زعفران متقبل می‌شوند، از کاهش قیمت زعفران به شدت ابراز نگرانی کرده هشدار می‌دهند که در صورت دوام این وضعیت سال‌های بعد آنان به کشت خشخاش روی خواهند آورد.
وزارت زراعت، اما کاهش قمیت زعفران هنگام برداشت محصول این گیاه را تاحدی طبیعی دانسته است.
اکبر رستمی سخن‌گوی این وزارت به خبرگزاری جمهور گفته است، کاهش قیمت زعفران هنگام برداشت محصول که سبب سرازیر شدن حجم بلند زعفران در بازارمی‌شود تاحدی طبیعی است.
او، گفت که تقاضا در بازار جهانی روبه افزایش است و زعفران افغانستان می‌تواند مفادی خوبی را نصیب دهاقانان کند. وی از تدابیری یاد کرد که صادرات زعفران به خارج را تسهیل می‌کند.
آقای رستمی، اما برخی دیگر از عوامل را نیز در کاهش قیمت زعفران دخیل دانست، او گفت که علی‌رغم ممنوعیت واردات زعفران هم اکنون گروه‌های مافیایی که از گسترش صنعت زعفران در افغانستان در هراس شده اند دست به قاچاق این محصول به بازارهای داخلی می‌زنند.
او، سرازیر شدن زعفران بی‌کیفیت خارجی به بازارهای داخلی را عاملی دانست که در کاهش قیمت زعفران تولید شده در افغانستان نقش اساسی داشته است.
سخن‌گوی وزارت زراعت، اما تأکید کرد که 90 درصد محصول زعفران افغانستان سالانه به خارج صادر می‌شود، که این مسأله خلایی که از کاهش قیمت زعفران در بازارهای داخلی ایجاد می‌شود را پر خواهد نمود.
کمتر از چهار سال است که کشت زعفران در ولایت‌های غربی کشور به شکل بی‌پیشینه رونق یافته است، در جریان سه سال گذشته تولید این محصول از 8 تن به 13 تن افزایش یافته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید