ترمپ و مودی بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در افغانستان تأکید کردند

دونالدپرمپ رییس جمهوری ایالات متحده امریکا و نرندرا مودی نخست وزیر هند در یک گفت‌وگوی تلفنی، در باره کاهش کسر داد و ستد بازرگانی میان امریکا و هند و افزایش همکاری‌های دوجانبه در افغانستان تاکید کرده اند.
خبرگزاری رویترز، به نقل از قصر سفید گزارش کرده است، در گفت‌وگوی تلفنی که روز دوشنبه(17جدی) دونالد ترمپ با نرندرا داشت، دو طرف افزون بر افزایش همکاری‌های اقتصادی میان امریکا و هند و هم‌چنان تداوم همکاری‌های دوجانبه در افغانستان بحث کرده اند.
قصر سفید تاکید کرده است: «رهبران دو کشور، در این گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند که در سال ۲۰۱۹میلادی همکاری‌های استراتژیک خود را تقویت بخشیده، راهی برای کاهش کسر داد و ستد بازرگانی میان دو کشور جستجو کرده، امنیت در آب‌های هند – اقیانوس آرام – را تأمین کرده و نیز همکاری‎های خود را به افغانستان افزایش دهند».
تاکید رهبران امریکا و هند، برای افزایش کمک‌های دوجانبه به افغانستان در حالی صورت می‌گیرد، که هند به عنوان یکی از کشورهای حامی افغانستان در منطقه، در چند سال گذشته، بیش از دومیلیارد دالر را در بخش‌های بازسازی و ظرفیت‌سازی به افغانستان کمک کرده است.
به تازه‌گی دهلی‌نو اعلام کرد که ۴ چرخ‌بال جنگی به افغانستان کمک ‌می‌کند، و قرار است این چرخ‌بال‌ها تا چند ماه دیگر به افغانستان تسلیم داده شوند.
در همین حال، دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا، به روز چهارشنبه هفته گذشته در نشست کابینه اعلام کرد که کشورهای منطقه باید برای مهار نمودن تهدید دهشت افگنی از افغانستان، خود دست به اقدام شوند.
آقای ترمپ، تاکید کرد که در افغانستان امریکا نه، بل باید هند، پاکستان و روسیه بجنگند،‌ و از این کشورها خواست تا برای مهار نمودن تهدید دهشت افگنی از آن کشور، خود دست به اقدام شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید