دوحه و اسلام‌آباد میزبان گفت‌وگوهای صلح؛ دور پنجم گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان

شورای صلح در حالی گفت‌وگوی زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، با نماینده‌گان گروه طالبان در دوحه مرکز قطر که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، را تأیید کرده است که محمد عمر داوود زی رییس دبیرخانه شورای صلح و نماینده رییس جمهورغنی در امور منطقه‌یی، به هدف همآهنگی بیشتر و اجماع منطقه‌یی در روند صلح، روز سه‌شنبه کابل را به قصد اسلام‌آباد ترک کرد.
عطاالرحمان سلیم، معاون شورای صلح گفته است که این نشست به هدف اعتمادسازی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان درباره صلح افغانستان در شهر دوحه برگزار می‌شود و پیش از برگزاری این نشست، شورای صلح در جریان گذاشته شده است.
آقای سلیم، هم‌چنان گفته است، در این نشست شورای صلح دعوت نشده و از جزئیات بیشتر این نشست در جریان نیست، اما تلاش خواهد شد، تا زمینه مذاکرات «بین الافغانی» مساعد شود.
معاون شورای صلح افزود: «قرار است در این نشست، نماینده‌گان عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی اشتراک کنند».
از سویی‌هم یک عضو گروه طالبان که خواسته نامش گرفته نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است: «پس از مشوره دوجانبه، به روز چهارشنبه در شهر دوحه با مقام‌های ایالات متحده امریکا دیدار می‌کنیم.»
این حداقل چهارمین بار است که نماینده‌گان امریکا، برای دست‌رسی به توافقی برای مصالحه در افغانستان، با نماینده‌گان گروه طالبان گفت‌وگو می‌کنند،‌ هر چند تا حالا مقام‌های امریکایی در این باره چیزی نگفته اند.
در جریان ماه (دسامبر۲۰۱۸میلادی) زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در باره صلح افغانستان، با حضور نماینده‌گان پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی با نماینده‌گان گروه طالبان در شهر ابوظبی درباره صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
از سویی‌هم سید اکبرآغا عضو پیشین گروه طالبان به خبرگزاری «جمهور» گفته است: «شرط اساسی گروه طالبان در نشست روزچهارشنبه در قطر، برای تأمین صلح در کشور، خروجی نیروهای امریکایی از افغانستان خواهد بود، فکر می‌کنم که امریکایی‌ها هم به این خواست طالبان چراغ سبز نشان داده‌اند.»
این عضو پیشین گروه طالبان گفته است: «خوشبینی‌ها مبنی بر تأمین صلح در میان طالبان افزایش یافته، فکر می‌کنم دلیل آن هم قبول کردن خواست طالبان مبنی بر خروج نیروهای خارجی‌ها از سوی امریکایی‌ها می‌باشد.»
پیش از این علی شمخانی، رییس شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که گروه طالبان آماده اند، تا سلاح خود را کنار بگذارند.
او، با اشاره به دیدار مقام‌های ایرانی با نماینده‌گان طالبان در تهران تأکید کرده است که در مذاکرات ایران با طالبان، دولت افغانستان محور است. او، هدف این دیدار را تلاش ایران برای کمک به صلح در افغانستان خوانده است.
آقای شمخانی گفته است: « ما به دنبال کمک به دولت افغانستان برای تحقق ثبات در این کشور هستیم. طالبان نیز به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند. در این راستا ایران به دلیل نیات صلح طلبی و عدم سلطه‌گری می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند، تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسند.»
به تازه‌گی سند طرح توافق‌نامه صلح میان گروه طالبان و امریکایی‌ها به نشر رسیده است که آتش بس فراگیر، ایجاد حکومت 18 ماهه انتقالی، تعدیل قانون اساسی و بازنگری حکومت داری از ماده‌های درشت آن می‌باشند.
محمد عمر داوودزی رییس دبیرخانه شواری صلح، گفته است که هدف از سفرش به پاکستان این است، تاکشور‌های منطقه به‌شمول پاکستان در پیوند به پروسه صلح افغانستان را همآهنگ سازد و به یک مسیر مشخص سوق دهد.
او، افزود است در مورد این‌که مقام‌های پاکستان چگونه می‌توانند در پروسه صلح افغانستان همکاری کنند، با آن‌ها صحبت خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید