سفارت امريکا ادعاي مسکو درباره مداخله در انتخابات رياست جمهوري افغانستان را رد کرد

سفارت امريکا در کابل در واکنش به اين اظهارات وزارت خارجه که گفته است، “انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده افغانستان، با فشار‌هاي ايالات متحده امريکا به تأخير انداخته شده است”، را رد کرده و گفته است که اين اظهارات بي اساس است، تأخير انتخابات رياست جمهوري، تصميم کميسيون انتخابات است و واشنگتن هيچ مداخله‌يي در خصوص اين برنامه ندارد.
در خبرنامه‌ي وزارت خارجه روسيه آمده است: ” تاخير در برگزاري انتخابات رياست جمهوري آينده افغانستان به دليل نفوذ ايالات متحده صورت گرفته است که اين، فرصت را مهيا مي‌سازد تا بربنياد نسخه امريکا اين انتخابات برگزار شود. همين‌طور ايالات متحده مي‌خواهد روند صلح افغانستان را نيز بربنياد سناريوي خود به پيش ببرد.”
حکومت افغانستان نيز اين ادعاها را نادرست و شايعه خوانده و گفته است که پشتيباني امريکا از افغانستان در چارچوب تعريف شده‌ است وهيچ کشوري حق ندارد در مسايل داخلي افغانستان مداخله کند.
سفارت امريکا در کابل در واکنش به اين اظهارات وزارت خارجه روسيه، مي‌گويد که تصميم تأخير در برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان از سوي کميسيون مستقل انتخابات اين کشور گرفته شده، تا مشکلات‌ و چالش‌هايي که در انتخابات مجلس نماينده‌گان صورت گرفت، برطرف شوند.
در خبرنامه سفارت امريکا آمده است: “ما با افغان‌ها و نهادهاي بين‌المللي که باور دارند آوردن اصلاحات جدي در کميسيون انتخابات ضروري است، هم‌نظر استيم. اين به خود افغان‌ها است که رهبران شان را برگزينند.”
قرار بود انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان در 31 ماه حمل 1398 برگزار شود، اما کميسيون انتخابات اعلام کرد که اين انتخابات با سه ماه تأخير به تاريخ 29 سرطان برگزار خواهد شد. اين کميسيون گفته بود که اين تأخير ازبهر آوردن اصلاحات در اين نهاد گرفته شده‌است.
در بخشي از خبرنامه‌ي وزارت خارجه روسيه آمده است که تصميم تأخير در برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان، بر رييس‌جمهور غني و کميسيون انتخابات، تحميل شده است – چون به باور وزارت خارجه روسيه، آقاي غني و کميسيون انتخابات تأکيد داشتند که انتخابات در زمان معين آن برگزار شود.
وزارت خارجه روسيه مي‌گويد، گفت‌وگوهاي صلح با گروه طالبان دليل ديگر تأخير در انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان است.
پيش از اين، گزارش‌‎هاي نشر شدند که در ديدار نماينده‌گان امريکا با گروه طالبان، يکي از خواست‌ها تأخير در برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري بود، آن‌چه که طالبان و نيز امريکا آن را رد کرد.
رهبران حکومت وحدت ملي نيز تأخير در برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري را تصميم کميسيون انتخابات و يک تصميم تخنيکي خوانده و هرگونه مداخله در اين برنامه را رد کرده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید