حکومت افغانستان مانع ورود يک پناه‌جوي اخراجي از آلمان شد

يک پناه‌جوي افغانستان که به دليل ارتکاب جرمي از آلمان اخراج و به کابل فرستاده شد، از سوي حکومت افغانستان ممنوع الورود و به آلمان بازگشت داده شد.
“بي بي سي” به نقل از رسانه‌هاي آلماني گزارش کرده است که چهار روز پيش (18 جدي)، نخستين گروه از پناه‌جويان اخراجي افغانستان در سال جديد ميلادي از آلمان به کابل رسيد، اما بر خلاف ديگر بازگشت‌کننده‌گان، ورود يک پناه‌جوي 23 ساله رد شد و او دوباره به آلمان رفت.
اين شهروند افغانستاني در سال 2010 در آلمان درخواست پناهنده‌گي داد و سپس با ارتکاب جرمي به زندان محکوم شد.
بر پايه گزارش رسانه‌هاي آلماني، دولت افغانستان دليل ممنوع الورودي اين فرد را “بيماري رواني” او خوانده است، نه سابقه مجرمانه او.
آلمان در سال 2016 موافقت‌نامه‌يي با کابل امضا کرد که بر مبناي آن، کساني را که درخواست‌ پناهنده‌گي شان رد مي‌شود، به افغانستان باز گرداند. افراد آسيب پذير شامل اين توافقنامه نمي‌شوند.
او، اکنون در بازداشتگاهي در پايتخت باواريا به سر مي‌برد و منتظر بازبيني پرونده‌اش است.
کشور آلمان اخراج پناه‌جويان افغانستاني را از اواخر 2016 آغاز کرد. بر اساس آمارهاي رسمي، در اين مدت بيش از 400 افغان در 19 پرواز از آلمان به افغانستان اخراج شده‌اند.
يکي از اخراج شده‌گان جوان 23 ساله‌يي بود که پس از رسيدن به کابل در هوتلي خودکشي کرد.
هفت ماه پيش، يک مرد افغان که اخراج شده بود، دوباره به آلمان آورده شد و پناهنده‌گي دريافت کرد.
هزاران شهروند غيرنظامي افغانستان که جنگ و خون‌ريزي در چهل سال گذشته در کشورشان جريان داشته، در تلاش براي فرار از ناآرامي‌ها راه کشورهاي غربي را در پيش‌ گرفته‌اند که رد شدن درخواست‌ شماري از آن‌ها در آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي، جنجال‌هايي را به دنبال داشته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید