کرزي: امريکا‌يي‌ها در مورد پايگاه‌هاي خود، با گروه طالبان گفت‌وگو کرده اند

حامد کرزي، رييس جمهور پيشين کشور ادعا کرده است که ايالات متحده امريکا در مورد پايگاه‌هاي نظاميان شان در افغانستان با گروه طالبان گفت‌وگو کرده اند.
آقاي کرزي که در نشست”ريزينا ديالوگ 2019″ در دهلي نو، پايتخت هند صحبت مي‌کرد، گفته است: “آنان (نظاميان امريکايي) براي اين به افغانستان نيامده اند که اين کشور را ترک کنند”.
اين اظهارات در حالي از سوي رييس جمهور پيشين گفته مي‌شود که مقام‌هاي امريکايي گفته اند، دونالد ترمپ، رييس جمهوري امريکا، کاهش حضور نظاميان امريکايي در افغانستان را مورد بررسي قرار داده است و به زودي نتيجه اين تصميم اعلام خواهد شد.
حامد کرزي هرچند به نقش اساسي پاکستان و ايالات متحده در روند صلح افغانستان تأکيد کرد، با اشاره به تلاش‌هاي اخير امريکا گفته است: “ما صلح را با معامله ميان ايالات متحده و پاکستان بر سر افغانستان، تفکيک کرده مي‌توانيم”.
ايالات متحده امريکا در چند ماه اخير به گونه بي پيشينه تلاش‌ها را براي کشاندن گروه طالبان به پاي مذاکرات صلح و پايان بخشيدن جنگ در افغانستان شدت بخشيده است.
آقاي کرزي گفته است که اگر روند صلح به کلي به رهبري و ملکيت افغانستاني‌ها نباشد و حمايت کامل کشورهاي همسايه و منطقه را به همراه نداشته باشد، موفق نخواهد شد.
رييس جمهور پيشين، يک‌بار ديگر مردم پاکستان را سخاوت‌مند، دوست و برادر افغانستاني‌ها توصيف کرد، اما از حکومت و تشکيلات نظامي و استخباراتي پاکستان ابراز ناخرسندي کرد و آن‌ها را به حمايت از دهشت افگني و مداخله در امور افغانستان و تخريب زيربناهاي اين کشور متهم کرد.
ريزينا ديالوگ، نشست يا گفتمان چند جانبه است که از سال 2016 به‌اين‌سو همه ساله با تمرکز بر مسايل سياسي و اقتصادي منطقه، در دهلي نو برگزار مي‌شود و کانون فکري بنياد تحقيقاتي آبزرور در همکاري با وزارت خارجة هند آن را ميزباني مي‌کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید