درهفته نخست 2019، شش‌هزار تن مجبور به ترک‌خانه‌هاي شان شده اند

اداره هماهنگي کمک‌هاي بشري ملل متحد (اوچا) گزارش کرده است که از تاريخ اول تا هفتم ماه جنوري سال روان، 6015 غير نظامي در مناطق مختلف افغانستان به دليل شدت گرفتن جنگ‌ها مجبور به ترک‌خانه ومنطقه خود شده اند.
درگزارش اين نهاد آمده است که اين افراد از ولايت‌هاي لغمان، غزني، زابل، هلمند، نيمروز، هرات، بادغيس و فارياب بيجاشده اند.
بر اساس آمار ارايه شده، بيشترين شمار بيجاشده‌گان در يک هفته گذشته در ولايت فارياب و به درجه دوم در ولايت لغمان بوده است.
اوچا تأکيد کرده است که بيش از 400 خانواده در نتيجه عمليات نيروهاي ارتش و پوليس، از ولسوالي شيرين تگاب ولايت فارياب بيجا شده اند.
در گزارش اوچا هم‌چنان آمده است که، 222 خانواده ديگر به دليل جنگ و ناامني از ولسوالي‌هاي عليشنگ و الينگار ولايت لغمان به شهر مهترلام، مرکز اين ولايت، بيجا شده اند.
در گزارش هفته‌وار اوچا آمده است که در هفته نخست سال 2019 ميلادي 10639 مهاجر افغان از ايران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.
از اين ميان، 5096 نفر داوطلبانه از ايران به افغانستان برگشته و 4862 نفر ديگر نيز از ايران به افغانستان رد مرز شده اند.
اداره هماهنگي کمک‌هاي بشري ملل متحد گزارش داده است که در جريان سال 2018 حدود 350 هزار نفر، عمدتن به دليل
جنگ و خشک‌سالي، در افغانستان بيجاشده بود.
بربنياد گزارش‌ها در حال حاضر بيشتر بيجاشده‌گان داخلي که به دليل شدت گرفتن جنگ‌ها و خشک‌سالي خانه و منطقه خود را ترک کرده اند، در وضعيت بسيار دشوار زنده‌گي به سر مي‌برند.
وزارت امورمهاجرين و عودت کننده‌گان با آن‌که مي‌گويد، تلاش مي‌کند بيجاشده‌گان و برگشت کننده‌گان را کمک کند، اما تعداد بيجاشده‌گان به حدي است که اين وزارت توان کمک به همه آن‌ها را ندارد.
اين درحاليست که گفته مي‌شود در ماه‌هاي آينده جنگ‌ها در ولايت‌ها مختلف کشور افزايش ميآبد و احتمال افزايش بيجا شده‌گان داخلي با شدت گرفتن نبردها بيشتر مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید