انتخابات رياست جمهوري به دليل گفت‌وگوهاي صلح به تعويق افتاده است

شماري از آگاهان امور سياسي به اين باور اند که انتخابات رياست جمهوري بنا به خواست ايالات متحده امريکا به منظور به نتيجه رسيدن روند گفت‌وگوهاي صلح به تعويق افتاده است.
وزارت امور خارجه روسيه به تازه‌گي با نشر خبرنامه‌يي گفته است که تعويق انتخابات رياست جمهوري افغانستان در اثر فشار ايالات متحده بوده زيرا امريکا براي اعمال سناريوي خود در انتخابات افغانستان نياز به زمان دارد. اما سفارت امريکا در کابل، به شدت به اظهارات وزارت امور خارجه روسيه واکنش نشان داده و آن را رد کرده است.
سفارت امريکا در واکنش به وزارت خارجه روسيه گفته که «تصميم به تأخير انتخابات رياست جمهوري افغانستان را کميسيون مستقل انتخابات گرفته و دليل آن رفع کمبودي‌هاي اداري و فني است که در انتخابات پارلماني گذشته اتفاق افتاد.»
سفارت امريکا در کابل هم‌چنان در خبرنامه ديگر، تأکيد کرده است: « اصلاحات جدي در نهادهاي انتخاباتي افغانستان لازمي است.»
در بخشي از خبرنامه سفارت امريکا آمده است که نواقص و کاستي‌هاي فني و اداري، در انتخابات پارلماني افغانستان آشکار بود و مي‌بايد براي رفع اين چالش‌ها تغييرات و اصلاحات در کميسيون‌هاي انتخاباتي اتخاذ شود.
کميسيون انتخابات کشور، دو هفته پيش اعلام کرد که براي «اصلاحات» و «بهبود» برگزاري، انتخابات رياست جمهوري سه ماه به تعويق افتاده است.
انتخابات رياست جمهوري قرار بود در 31 حمل برگزار شود، اما براساس تقويم جديد اين انتخابات در 29 سرطان سال آينده خورشيدي برگزار خواهد شد.
احمد شکيب منتظري استاد دانشگاه و آگاه امور سياسي به خبرگزاري «جمهور» گفته است، انتخابات رياست جمهوري بنا به خواست ايالات متحده امريکا به منظور سهيم شدن طالبان در حکومت به تعويق افتاده است.
آقاي منتظري گفت که امريکا اين اواخر بيشترين تلاش خود را روي ايجاد حکومت موقت در افغانستان متمرکز کرده و مي‌خواهد سياسيون افغانستان را به ايجاد حکومت موقت متقاعد کند.
او، هدف از تلاش امريکا براي ايجاد حکومت موقت که با واکنش سياسيون افغانستان نيز روبرو شده است را برنامه اين کشور به منظور دورکردن رييس جمهور غني از رأس هرم قدرت دانست.
منتظري تأکيد کرد که ايالات متحده از آقاي غني خسته شده است و با تلاش براي ايجاد حکومت موقت به دنبال آن‌است که نفوذ اشراف آقاي غني را بر قدرت و ثروت ملي در زمان برگزاري انتخابات کاهش داده و مانع از قدرت گرفتن دوباره او، شود.
او، اظهار داشت که درصورت پذيرفته نشدن طرح برقراري حکومت موقت از جانب گروه‌هاي سياسي افغانستان، امريکا تلاش خواهد کرد تا جايي که مي‌تواند انتخابات رياست جمهوري را با تأخير روبرو کند.
به گفته او، برنامه تعويق انتخابات رياست جمهوري افغانستان از جانب امريکا به منظور پيدايش فرصت براي شريک کردن گروه طالبان در بدنه قدرت سياسي افغانستان روي دست گرفته شده است. چيزي که به گفته او، طالبان و پاکستان نيز به دليل آن که راهي جز گزينش آن براي خود نمي‌بيند.
با اين حال مسوولان کميسيون انتخابات اما دخالت امريکا در مسأله تعويق انتخابات رياست جمهوري را رد کرده مي‌گويند که به دلايل تخنيکي انتخابات به تأخير افتاده است.
شيما علم سروش، معاون سخن‌گوي کميسيون انتخابات گفته است که انتخابات، به دليل مشکلات تخنيکي، بودجه‌يي و شرايط جوي در مشورت با طرف‌هاي سياسي به تأخير افتاده است.
او، متمرکز بودن فعاليت کميسيون روي انتخابات جنجالي پارلماني که آماده‌گي‌ها براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري را دچار نقص مي‌کرد را يکي ديگر از عواملي دانست که در اعلام تأخير انتخابات نقش داشته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید