اسدالله خالد به نقض حقوق بشر متهم شد!

ديده‌بان جهاني حقوق بشر، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع کشور را به نقض حقوق بشر متهم کرده و خواستار تحريم او از عضويت در کابينه حکومت افغانستان شده است.
آقاي خالد، حدود يک ماه پيش از سوي رييس جمهور غني به عنوان سرپرست وزارت دفاع کشور گماشته شد. او، به عنوان چهره ضد طالباني و مخالف سرسخت سياست‌هاي حمايوي پاکستان از گروه طالبان شناخته مي‌شود.
ديده‌بان حقوق بشر، اما در گزارش تازه ‌اش که روز شنبه (22 جدي) نشر شد، ادعا کرده است که آقاي خالد در زمان ماموريت‌اش به عنوان والي کندهار، زندان‌‌هاي شخصي داشت و شمار زيادي را در زندان‌هايش شکنجه کرده است.
در گزارش اين نهاد هم‌چنان آمده است که تعدادي از افرادي که در اين زندان‌ها نگه‌داري مي‌شدند، تا امروز مفقود هستند.
سازمان حقوق بشري که مقر آن در واشنگتن است، در گزارش خود گفته است که گزارش‌هاي متعدد و معتبر وجود دارد که آقاي خالد، به بدرفتاري و آزار و اذيت جنسي بر شماري زنان در زمان ماموريت‌اش به عنوان والي کندهار و والي غزني دست داشته است.
اسدالله خالد، در دوران حاکميت حامد کرزي به عنوان والي کندهار،‌ والي غزني، وزير سرحدات و قبايل و نيز به صفت رييس عمومي امنيت ملي افغانستان کار کرده است.
ديده‌بان حقوق بشر افزوده که دولت افغانستان اراده لازم براي تحقيق اين مسايل را ندارد و به همين دليل، از جامعه جهاني خواستار اقدام در اين زمينه شده است.
هنوز حکومت نسبت به اين گزارش واکنش نشان نداده اند.
اسدالله خالد نيز تاکنون در مورد نشر اين گزارش ابراز نظر نکرده است.
آقاي خالد، در روز معرفي‌اش به عنوان سرپرست وزارت دفاع، از نظاميان تحت فرمانش خواست که در برابر دشمن «خشن و بي رحم» به گونه جدي ايستاده‌گي کنند، اما اصول حقوق بشري را در ميدان‌هاي جنگ رعايت کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید