ظريف به جاي نسخه دادن به ديگران، به وضعيت حکومت ورشکسته کشورش بينديشد

ج – عيني:
پروسه صلح افغانستان در ماه‌هاي گذشته از مهم‌ترين موضوع در پهلوي انتخابات پارلماني 28 ميزان براي سرنوشت آينده کشور به حساب مي‌آيد، با مامور شدن زلمي خليل‌زاد از سوي وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، واکنش‌هاي گوناگون در مورد صلح و مذاکره با گروه طالبان در نشست‌هاي سياسي در داخل کشور و در نشست‌هاي بيرون از افغانستان مطرح شد، اما با وجود سرو صداهاي رسانه‌يي، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌گو با حکومت افغانستان نيستند و تأکيد شان بر خروج نيروهاي خارجي از کشور است و به همين دليل‌ هم تاکنون پنج بار با مقام‌هاي امريکايي ديدار و گفت‌وکرده اند.
دراين ميان اما به نظر مي‌رسد که روند صلح افغانستان براي کشورهاي همسايه، منطقه و قدرت‌هاي جهاني از اهميت ويژه برخوردار است، آن‌گونه که روسيه، ايران، پاکستان، چين و کشورهاي عربي هر کدام به نوبه خود تلاش دارند در اين روند نقش خود را داشته باشند و در حاشيه نمانند.
در جريان هفته گذشته نماينده‌گان گروه طالبان به ايران سفر کردند و با مقام‌هاي ايراني ديدار و گفت‌وگو داشتند. پس از سفر نماينده‌گان طالبان به ايران واکنش‌هاي مختلف در رسانه‌هاي کشور از سوي آگاهان سياسي و اعضاي شوراي ملي مطرح شد. اما به تازه‌گي وزير امورخارجه ايران در مورد طالبان گفته است که ناديده گرفتن طالبان در قدرت سياسي به تداوم جنگ در افغانستان کمک مي‌کند و بدون پذيرفتن اين گروه صلح در افغانستان تأمين نخواهد شد.
اين اظهارات را واکنش‌هاي از سوي طيف‌هاي مختلف جامعه همراه شد که از اين ميان، شاه حسين مرتضوي معاون سخن‌گوي رياست جمهوري و وحيد عمر سفير افغانستان در ايتاليا در پيوند به اظهارات محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران با واکنش‌هاي جدي همراه شد.
فعالان رسانه‌هاي اجتماعي در پيوند به يادداشت‌هاي آقاي مرتضوي و آقاي عمر واکنش‌هاي متفاوت داشتند.
نويسنده اين يادداشت، از نوشته‌هاي آقاي مرتضوي و آقاي وحيد عمر به اين نتيجه رسيده است، يا که ايشان ايران کنوني را درست نمي‌شناسند، يا نخواسته اند به مشکلات اصلي نظام ايران که تنها «پوسته بر جاي مانده‌اي از فشار و سرکوب است» انگشت بگذارند.
آقاي عمر از مجاهدين خلق وآقاي مرتضوي ازموسوي وکروبي ياد مي‌کنند. در حالي که گروه مجاهدين خلق براي حکومت ايران تهديد جدي نيست و به عنوان يک گروه خنثآ به آن‌ها مي‌نگرند و هم‌چنان آقايان موسوي وکروبي تداوم دهنده حاکميت کنوني بارويکرد اصلاح طلبانه استند و تاکنون حرفي ازبراندازي نظام وعدم مقبوليت آن نگفته اند.
پيوست ومرتبط به يادداشت هاي ذکرشده بايد گفت که پسنديده است حکومت ايران نگاهي به خود داشته باشد. اقتصاد ايران در آستانه اضمحلال و نابودي قراردارد؛ تحريم‌هاي جهاني مردم اين کشور را بيچاره کرده است؛ فساد نهادمند و سيستماتيک، حکومت، قدرت و ثروت را به زنجير کشيده است؛ بحران جانشيني رهبر در حال رشد و قد افرازيست، مسألة شکنجة زندانيان، اعدام‌ها، ممنوع‌الملاقات بودن زنداني‌هاي سياسي سرخط اخبار جهان است. مسأله ممنوع‌التصوير بودن برخي چهره‌هاي سياسي هر از گاهي خبرسازمي‌شود؛ حصر رهبران جنبش سبز، حذف و پاک‌سازي شرکاي انقلابيِ روشن‌فکر و نيمه‌مذهبي، تداوم محروميت‌هاي قومي، تداوم و استمرارِ به انزوا کشانيدن به ظاهر اقليت، اما اکثريت مذهبي به ويژه سني‌ها، نشانه‌ها وعلايم بارزي از سقوط حکومتي از درون پاشيده است که به خود حق مي‌دهد در امور داخلي ديگران مداخله کند. اعتياد، سير صعودي طلاق، فقر رو به گسترش، فحشاي نيمه رسمي، مهاجرپذيري و مهاجرشونده‌گي، سرخورده‌گي اجتماعي، تفاوت نسلي و تفاوت نوعِ نگاه حکومت‌کننده‌گان بر حکومت‌شونده‌گان در تمام ابعاد زنده‌گي و تنهايي و تلخ‌کامي رهبرانقلاب، از جمله مشکلاتي‌ اند که حکومت آخندي مستبدِ قايم بر فساد را در مرز فروپاشي و نابودي قرار داده است. بنا براين به جاي نسخه پيچيدن به ديگران بهتر است آقاي ظريف به خود بينديشد. اما بحث مداخلات ايران بحث بکر و نو نيست. علايم و نمونه‌هاي آشکاري از مداخله بي‌آزرمانه جمهوري اسلامي ايران طي هفده سال گذشته هم‌چنان مشهود بود چنان‌چه قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس نيز چندي پيش در لفافه نيروهاي امريکايي در افغانستان را تهديد کرده بود. او در همدان در پاسخ به تهديدات ترمپ عليه جمهوري اسلامي گفته بود: «از آن‌چه فکر مي‌کنيد به شما نزديک‌تريم، يادتان باشد طرف حساب شما من هستم و نيروي سپاه قدس، نه تمام نيروهاي مسلح، شما که مي‌دانيد توان ايران در جنگ نامتقارن چه‌قدر است. با 110 هزار سرباز و هزاران دستگاه تانک و نفربر و صدها فروند هواپيماي جنگي به افغانستان حمله کرديد و پس از شکست بارها از گروه طالبان براي صلح و گفت‌وگو التماس کرديد و اکنون براي ما خط و نشان مي‌کشيد؟» در اين ميان دو پرسش به وجود مي‌آيد، آقاي ظريف چه حرف غريبي گفته است که واکنش‌ساز گرديده است؟ و چرا وزارت خارجه افغانستان سخنان آقاي ظريف را بي‌پاسخ مانده است؟

اشتراک گذاری:

نظر بدهید