16 درصد کودکان بامياني از آموزش محروم اند

نتايج يک تحقيق تازه حاکي از آن است که حدود 16 درصد کودکان بامياني از رفتن به مکتب و آموزش و پرورش محروم اند.
اين تحقيق که از سوي رياست آموزش و پرورش ولايت باميان انجام شده، نشان مي‌دهد که از مجموع 172هزار و 233 کودک 7 تا 18 ساله در باميان، بيشتر از 23هزار کودک واجد شرايط از رفتن به مکتب و آموزش محروم مانده اند.
در بخشي گزارشي اداره آموز و پرورش باميان آمده است که بيشتر کودکان که از رفتن به مکتب محروم هستند را دختران تشکيل مي‌دهند.
بر بنياد يافته‌هاي اين تحقيق، درحال حاضر بيش از 149 هزار کودک، در مراکز آموزشي رسمي و غيررسمي باميان سرگرم فرا گيري دانش اند که 86 درصد کودکان واجد شرايط را نشان مي‌دهد، اما 16 درصد کودکان اين ولايت از رفتن به مکتب و آموزش محروم اند.
رياست معارف باميان روز يک شنبه (23جدي) اعلام کرد که از جمع 149 هزار کودک مشغول آموزش در اين ولايت، 53 درصد پسر و 47 درصد شان دختران هستند.
مسوولان اداره معارف ولايت باميان گفته اند: « اين آمار بيان‌گر اين است که از مجموع کساني که بايد به مراکز آموزشي دسترسي داشته باشند، 16 درصد محروم اند که شامل 23 هزار و 30 کودک دختر و پسر مي‌شوند».
ايوب آروين رييس معارف باميان گفته است، فقر و مشکلات سنتي حاکم در اين ولايت دلايل اصلي محروميت بيش از 23 هزار کودک به از رفتن به مکتب و آموزش و پرورش در اين ولايت به حساي مي‌آيد.
اين تحقيق، بر اساس شاخص‌هاي وزارت معارف کشور از سوي رياست معارف باميان انجام شده است.
از ميان بيش از 172 هزار کودک 7 تا 18 ساله در باميان، 149 هزار دختر و پسر هم اکنون مصروف آموزش اند، اما بيش از 14 هزار دختر واجد شرايط تعليم و تربيه و بيش از 8 هزار پسر ديگر از آموزش محروم مانده اند.
فعالان مدني باميان، در کنار مشکلات ديگر، کم کاري رياست معارف و دور بودن فاصله مکتب‌ها با روستاها را از دلايل عمده محروميت کودکان بامياني در اين ولايت عنوان مي‌کنند.
باميان، بيش از 350 مکتب ابتدايي، متوسطه و ليسه دارد که بيش از 149 هزار دانش‌آموز دختر و پسر در آن‌ها آموزش مي‌بينند.
بر اساس ارزيابي تازه وزارت کار و امور اجتماعي، شهدا و معلولان افغانستان 3.7 ميليون کودک در افغانستان به دليل جنگ و فقر اقتصادي از رفتن به مکتب محروم اند که از اين ميان 1.9 ميليون کودک مصروف انجام کار‌هاي شاق هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید