تجارت چين با امريکا به بالاترين سطح در 12 سال گذشته رسيده‌است

آمار اداره گمرک چين که روز دوشنبه (24جدي) نشر شد، نشان مي‌دهد ميزان تجاري چين با امريکا با 17 درصد رشد به بيش از 323 ميليارد دالر رسيده‌است. اين رقم بالاترين رقم از سال 2006 به اين سو، يعني از زماني که مازاد تجاري ثبت مي‌شود، است.
خبرگزاري‌هاي رويترز و اسوشيتدپرس، بر پايه آمار منتشرشده از سوي گمرک چين و محاسباتي که انجام داده‌اند گزارش کرده اند که اين رقم رکورد تازه‌يي در روابط تجاري دو اقتصاد بزرگ جهان است؛ روابطي که با انتقاد شديد دونالد ترمپ همراه است و بيش از گذشته با سياست درآميخته‌ است.
آمار اداره گمرک چين، تراز تجاري، تفاوت پولي ميان واردات و صادرات در يک بازه زماني مشخص است؛ وقتي صادرات بيشتر از واردات است، مقدار مثبت با نام مازاد تجاري و وقتي برعکس باشد با عنوان کسري تجاري مشخص مي‌شود.
در سال 2017 مازاد تجاري چين با امريکا در حدود 276 ميليارد دالر بود؛ کسري تجاري امريکا، محور انتقادهاي دونالد ترمپ، رييس‌جمهوري ايالات متحد، از پکن را تشکيل مي‌دهد. اين کسري سبب شده تا امريکا تعرفه‌هاي تازه‌يي بر کالاهاي چيني وضع کند و چين نيز دست به تلافي بزند.
تنش‌هاي تجاري بين دو کشور سبب شده تا نگراني‌هايي از وقوع يک جنگ تجاري بالا بگيرد، هرچند مقام‌هاي ايالات متحده و جمهوري خلق چين در حال حاضر مشغول انجام مذاکراتي در اين زمينه هستند.
امريکا خواستار کاهش قابل ملاحظه کسري تجاري‌‌است.
آمار کنوني نشان مي‌دهد واردات از امريکا در سال 2018، نسبت به سال 2017 کم‌تر از يک درصد رشد داشته‌، در عين حال صادرات چين به امريکا، در پي وضع تعرفه‌ها، در ماه دسامبر 3.5 درصد کاهش داشته‌است.
صادرات چين در مجموع در سال گذشته 7.1 درصد افزايش داشته که رقم کم‌تري (7.9 درصد) نسبت به سال 2017 است. واردات چين نيز 12.9 درصد افزايش داشته که بازهم رقم کم‌تري (15.9 درصد) در مقايسه با سال 2017 است. حجم مالي معاملات چين در سال 2018 دست‌کم 9.7 درصد رشد داشته‌است.
مازاد تجارت جهاني چين در سال گذشته رقمي معادل 352 ميليارد دالر بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید