پمپیو: سعودی ها در مورد مجازات قاتلین خاشقجی تضمین دادند

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا گفته است، رهبران عربستان سعودی به او، تضمین داده اند که تمام افرادی که در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد دخالت داشته اند مجازات خواهند شد

. رویترز، به نقل از آقای پومپیو گزارش داده است که چندین موضوع مربوط به حقوق بشر از جمله بازداشت فعالین حقوق زن که ادعا می شود برخی از آنها شکنجه شده اند را با ملک سلمان پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در میان گذاشته است. قتل جمال خاشقجی، یکی از منتقدان سرشناس ولیعهد عربستان سعودی در قنسولگری آن کشور در استانبول خشم جامعه بین المللی را برانگیخت.  وزارت مالیه امریکا ۱۷ شهروند عربستان را تحریم کرد و مجلس سنا نیز در مصوبه خود محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را مسوول این قتل دانست.

سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) نیز در ارزیابی خود محمد بن سلمان را آمر این قتل دانسته است.  حداقل ۲۱ تن در عربستان سعودی در ارتباط با این پرونده تحت بازجویی هستند و تاکنون دادستانی برای ۵ تن از متهمان مجازات مرگ تقاضا کرده است. پنج مقام دولتی از جمله یک مشاور ارشد خاندان سلطنتی نيز از مقام خود برکنار شده اند.

مایک پومپیو در بخشی از سخنانش گفته است: “هر دو اذعان داشتند که مسوولان این حادثه باید پاسخگو باشند. آنها در عین حال در مورد روند تحقیقات و روند قضایی در کشور صحبت کردند. آنها بر تعهد خود برای رسیدن به اهداف مورد نظر، اهدافی که ما برای آنها تعیین کرده ایم تأکید کردند.« در گزارش رویترز آمده است که مایک پومپیو حدود دو هفته پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی و با هدف اعمال فشار برای مشخص کردن سرنوشت این روزنامه نگار به ریاض سفر کرده بود.

اعتراض ها به قتل جمال خاشقجی به اعتبار محمد بن سلطان لطمه زده، مناسبات ریاض با متحدان غربی آن کشور را تیره کرده و باری دیگر سرکوب دگر اندیشان در داخل کشور و ادامه جنگ در یمن را در مرکز توجه جامعه بین المللی قرار داده است.  مایک پومپیو گفته است: “من در مورد مسایل و مواردی که امریکا از آنها رضایت ندارد و با انتظارات ما انطباق ندارد بسیار صریح صحبت کردم”  آقای پومپیو تأکید کرده است که در مذاکرات با عربستان سعودی موضوع اختلاف تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر را نیز مطرح کرده است. او روز گذشته هنگام دیدار از دوحه گفت این اختلاف بیش از حد طولانی شده و اتحاد منطقه‌یی برای مقابله با ایران را به خطر انداخته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید