ادعاهاي متناقض درباره انفجار يک ساختمان مسکوني در جنوب روسيه

در روسيه کميته‌يي که مسوول رسيده‌گي به موضوع انفجار يک ساختمان در ماگنيتوگورسک است بار ديگر تأکيد کرد که دليل اين رخداد احتمالاً نشت گاز بوده است.
اعلام اين موضوع پس از آن انجام شد که يک روز پيشتر يک گروه اطلاعاتي که فعاليت گروه‌هاي افراط‌گرا را زير نظر دارد، اعلام کرد گروه داعش مدعي شده اين ساختمان را منفجر کرده است.
در پي ريزش اين ساختمان 39 نفر کشته شدند. ولاديمير پوتين رييس‌جمهوري روسيه در پي اين رخداد به ماگنيتورگورسک سفر کرد و در جريان روند رسيده‌گي به اين موضوع قرار گرفت.
سويتالانا پِترِنکو سخن‌گوي کميته تحقيق در مورد رويداد روز جمعه به خبرگزاري اينترفکس گفته است: «بازرسان همه تئوري‌هاي ممکن درباره اين تراژيدي را از همان روز اول مدنظر داشتند و اين تئوري که انفجار گاز خانگي موجب اين رخداد شده، در اولويت قرار داشته است.»
خانم پترنکو در عين حال اضافه کرده است که «هيچ نشانه‌يي از مواد منفجره يا ساير محتويات مرتبط با آن در محل حادثه پيدا نشده است.»
اين اظهارات در حالي مطرح شده که گروه «سايت» اعلام کرده است که داعش در يکي از نشريات خود مسووليت انفجار اين ساختمان و هم‌چنان انفجار يک اتوبوس در جنوب منطقه کوهستاني اورال را بر عهده گرفته است.
در همين حال دو رسانه روس به نقل از منابعي که نام شان فاش نشده مي‌گويند در محل انفجار ساختمان نشانه‌هايي از وجود مواد منفجره پيدا شده است و اين رخداد احتمالن تروريستي بوده است.
در 25 سال اخير انفجار ساختمان‌هاي مسکوني در روسيه در مواردي به افراد مسلح از قفقاز شمالي نسبت داده شده بود. از ديگر عوامل اين گونه انفجارها نشت گاز عنوان شده بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید