ترمپ سفرهاي خارجي رييس مجلس را به تعويق انداخت

دونالد ترمپ، رييس جمهوري امريکا به نانسي پلوسي، رييس مجلس نماينده‌گان اعلام کرد به دليل تعطيلي بخشي از دولت فدرال امکان استفاده ازهواپيماي نظامي براي يک سفر خارجي را ندارد.
اين در حالي است که نانسي پلوسي با اشاره به تعطيلي بخشي از دولت فدرال، از دونالد ترامپ خواست به دليل نگراني‌هاي امنيتي سخنراني سالانه خود درباره وضعيت کشور را به زماني پس از بازگشايي دولت فدرال موکول کند.
در حالي تنش بين رييس جمهوري امريکا و رييس مجلس نماينده‌گان افزايش يافته است که تعطيلي بخشي از دولت فدرال وارد بيست و هفتمين روز خود شد.
به گزارش رويترز، نانسي پلوسي و هيآتي از کنگره امريکا قرار بود با يک هواپيماي نظامي به بروکسل پايتخت بلژيک، مصر و سپس افغانستان سفر کنند. خانم پلوسي در جريان سفر به افغانستان مي‌خواست با نيروهاي امريکايي در اين کشور ديدار کند.
رييس جمهوري امريکا در نامه‌يي نوشته است: «بايد به اطلاعات برسانم سفر شما به بروکسل، مصر و افغانستان به تعويق افتاده است »
او، تأکيد کرده است: زماني که تعطيلي دولت پايان يافت، ما برنامه‌ريزي لازم براي اين گشت و گذار هفت روزه را انجام خواهيم داد.
دونالد ترمپ در اين نامه نوشته است: «با توجه به اين که 800 هزار کارمند امريکايي حقوقي دريافت نمي‌کنند، من مطمئن هستم که شما هم با تعويق اين سفر که جنبه روابط عمومي دارد، موافقيد و آن را مناسب خواهيد دانست.»
دونالد ترمپ در ادامه به نانسي پلوسي پيشنهاد کرده است در صورت تمايل براي اين سفر از هواپيماهاي تجاري استفاده کند.
به گزارش رويترز، رييس جمهوري امريکا سفر نانسي پلوسي را نيم ساعت پيش از آغاز لغو کرده است.
سارا سندرز، سخن‌گوي کاخ سفيد گفته است، رييس جمهوري امريکابه عنوان فرمانده کل قوا از اختيار قانوني‌اش استفاده کرده است.
خانم سندرز مي‌گويد که استفاده خانم پلوسي از هواپيماهاي نظامي مي بايست توسط وزارت دفاع تأييد مي‌شد.
اين در حالي است که يک سخن‌گوي خانم پلوسي تصريح کرده است، هدف سفر هيآت کنگره به بروکسل ديدار با مقام هاي ارشد سازمان پيمان آتلانتيک شمالي بود.
رويترز گزارش کرده است، به نظر مي‌‌رسد لغو سفر خانم پلوسي واکنشي به نامه او، براي تعويق سخنراني سالانه آقاي ترمپ درباره وضعيت کشور در کنگره باشد.
اختلاف دونالد ترمپ و دموکرات‌ها در کنگره امريکا بر سر تأمين بودجه مورد نياز براي ساخت ديوار در مرز با مکزيک باعث شده است تا بخش‌هايي از دولت فدرال امريکا تعطيل شود.
آقاي ترمپ خواهان اختصاص بودجه پنج ميليارد و 700 ميليون دالري براي ساخت اين ديوار است. اما دموکرات‌ها با اين درخواست مخالفند. گفته مي‌شود اين تعطيلي باعث شده است تا 800 هزار کارمند دولت سرکار نروند يا حقوقي بابت کار خود دريافت نکنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید