طالبان خبر کشته شدن پسر ملاعمر در پاکستان را بی اساس خواندند

گروه طالبان گزارش‌ها درباره کشته شدن ملا یعقوب پسر ملاعمر رهبر پیشین این گروه و عضو شورای کویته در پاکستان را بی اساس خوانده اند.
هم‌زمان با برگزاری نشست میان نماینده‌گان گروه طالبان و امریکا در قطر گزارش‌هایی به نشر رسیده که ملا یعقوب معاون گروه طالبان در شهر پشاور پاکستان کشته شده است.
برخی رسانه‌های پاکستانی و «ویب سایت تاند» طی گزارشی از کشته شدن ملا یعقوب پسر ملا عمر رهبر سابق طالبان خبرداده است.
در این گزارش‌ها گفته شده است که ملا یعقوب، عضو شورای رهبری طالبان، روز (دوشنبه اول دلو) در منطقه «سپینه وری» شهر پشاور پاکستان مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته و کشته شده است.
برخی منابع دیگر هم گفته اند که ملا یعقوب پس از نماز شام توسط افراد مسلح ناشناس به جای نامعلومی انتقال داده شده و هنوز از سرنوشت او خبری در دست نیست.
تاهنوز مقام‌های افغانستانی و پاکستانی کشته شدن ملا یعقوب را تأیید نکرده اند.
اما گروه طالبان به این گزارش‌ها واکنش نشان داده و آن را نادرست و شایعه خوانده است.
گروه طالبان در اعلامیه‌یی گفته اند که حکومت افغانستان پس از وارد شدن تلفات سنگین به نیروهای امنیتی در ولایت میدان وردک، این شایعه را پخش کرده است.
در اعلامیه گروه طالبان آمده است: «پس از آن که دشمن در میدان وردک ضربه محکم خورد، استخبارات حکومت به یک سلسله شایعات پرداخته که گویا ملا یعقوب کشته شده است، اما این گزارش‌ها را به شدت رد می‌کنیم، ملا یعقوب زنده است و هیچ گونه آسیب به او نرسیده است.»
صبح روز دوشنبه (اول دلو) دست‌کم چهار مهاجم انتحاری با موتر بم‌گذاری شده به یک مرکز امنیت ملی در میدان شهر مرکز ولایت میدان وردک حمله کردند. به گفته مسوولان در این رویداد دست‌کم بیست نفر از نیروهای امنیتی کشته و سی نفر دیگر زخمی شده‌اند. مهاجمان نیز از سوی نیروهای امنیتی از پای درآمدند.
خبر کشته شدن ملا یعقوب پس از آن نشر می‌شود که پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که حدود سه هفته قبل دولت قطر یک هواپیما را به منظور انتقال نماینده‌گان طالبان از جمله ملایعقوب، به دوحه پایتخت قطر به پاکستان فرستاده بود؛ اما دولت پاکستان مانع رفتن نماینده‌گان طالبان به قطر شده بود.
گفته می‌شود، حکومت پاکستان به خاطری مانع نماینده‌گان گروه طالبان به خصوص ملایعقوب به قطر شده است که او، برای مذاکره و گفت‌وگو با حکومت افغانستان تمایل نشان داده بود.
براساس گزارش‌ها پس از آن، ملا یعقوب از کراچی به کویته می‌رود و این موضوع را با شورای کویته در جریان می‌گذارد که سبب بروز اختلافات در این شورا نیز می‌شود و سپس ملا یعقوب همراه با خانواده خود به پشاور پاکستان می‌رود.
ملایعقوب در حالی به پشاور می‌رود که چند روز پیش سران طالبان با مسوولان امنیتی پاکستان در پشاور جلسه‌یی را پیرامون چگونگی صلح افغانستان دایر کرده بودند که این نشست با اختلاف نظر و تنش لفظی میان طرف‌های پاکستانی و طالبان پایان یافته است.
در آن‌زمان، منابعی شورای کویته طالبان به رسانه‌های پاکستانی گفته بودند که بعد از این تنش لفظی نیروهای استخبارات پاکستان به خانه‌های بعضی رهبران طالبان حمله کرده بودند.
این منبع تأیید کرده بود که نیروهای استخبارات پاکستان در مرکز خیبر پشتونخواه در شهر پشاور به خانه وزیر حج و اوقاف پیشین طالبان حافظ محب الله نیز عملیات نموده و آن را بازداشت کرده است.
طالبان گفته اند، پاکستان به خاطر این‌که این گروه را به گفت‌وگوهای صلح با دولت امریکا وادار سازد، اقدام به بازداشت برخی افراد این گروه کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید