شورای صلح: تا شش ماه آینده گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان آغاز می‌شود

شورای صلح کشور با اشاره به چهارمین دور نشست مقام‌های امریکایی و نماینده‌گان طالبان در قطر تأکید می‌کند که امریکا باید پس از پایان این نشست، زمینه را برای گفت‌وگوهای مستقیم حکومت افغانستان با گروه طالبان مساعد کند.
سید احسان طاهری سخن‌گوی شورای صلح، روز سه‌شنبه (2 دلو) در یک نشست خبری در کابل از آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان تا شش ماه آینده خبر داد.
آقای طاهری گفت: پنج تا شش ماه دیگر آماده‌گی‌های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح بین حکومت و گروه طالبان روی دست گرفته شده و این گفت‌وگوها آغاز خواهد شد.
او، تلاش‌هایی که حکومت افغانستان، شورای صلح و کشورهای منطقه و امریکا در پیوند به صلح افغانستان روی دست گرفته را اقدام‌های دانست که به منظور زمینه سازی برای این گفت‌وگوها انجام می‌شود.
او، به چهارمین دور سفرهای زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به منطقه و نشست او، با نماینده‌گان طالبان در قطر اشاره کرده گفت که هرچند این تلاش‌ها امیدوارکننده است، اما نباید دوام دار شود.
آقاي طاهري گفت که زلمي خليل‌زاد مي‌بايست پس از ختم اين دور مذاکراتش با نماينده‌گان گروه طالبان در قطر به منظور زمينه سازي گفت‌وگوهاي مستقيم تلاش کرده و از دوام مذاکراتش با گروه طالبان پرهيز کند.
او، طولاني شدن سلسله نشست‌هاي پي هم آقاي خليل‌زاد با گروه طالبان را بي‌نتيجه در روند صلح دانسته تأکید کرد که صرفن گفت‌وگوهاي مستقيم بين حکومت و گروه طالبان مي‌تواند به پيش‌رفت روند صلح منجر شود.
سخن‌گوي شوراي صلح همچنان از دوام سفرهاي منطقه‌يي رييس دبيرخانه اين شورا ابتدا به چين و سپس به ايران خبر داد.
او، گفت که عمر داوودزي که همزمان نماينده‌گي ويژه رييس جمهور در امور اجماع منطقه‌یي را نيز به عهده دارد، فردا طي يک سفر سه روزه به چين رفته و با مقام‌هاي حکومتي و حزبي جمهوري خلق چين در ارتباط به صلح افغانستان صحبت خواهد کرد.
به گفته او، درخواست از چين به منظور پيوستن به اجتماع منطقه‌یي براي صلح افغانستان و حمايت از اين اجماع و تشويق پاکستان از سوي چين به منظور زمينه سازي گفت‌وگوهاي مستقيم بين حکومت افغانستان و طالبان از سوي اسلام آباد را از آجنداي اين سفر ياد کرد.
آقاي طاهري تأکید نمود که جمهوري خلق چين به دليل روابط گسترده و دوستانه‌یي که با اسلام‌آباد دارد مي‌تواند در روند صلح افغانستان مؤثر واقع شود.
روند سفرهاي آقاي داوودزي به منطقه از اسلام‌آباد شروع شد، داوود زي در پايان سفرش به پاکستان که در جريان آن با مقام‌هاي نظامي، سياسي و مذهبي آن کشور صحبت کرده بود، اين سفر را ثمر بخش عنوان کرد.
گروه طالبان ديدار نماينده‌گان شان با زلمي خليل‌زاد، فرستاده وزارت امورخارجه امريکا در امور صلح افغانستان در دوحه پايتخت قطر را تأیید کرده و در خبرنامه‌يي گفته اند، در اين ديدار طرفين در باره بيرون شدن نظاميان امريکايي از افغانستان و جلوگيري از تهديدهاي دهشت افگني، گفت‌وگو کرده اند.
هفته گذشته آقاي خليل‌زاد در کابل تأکید کرد که گروه طالبان بايد با نماينده‌گان حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شوند، اما طالبان به خواست خود که همانا مذاکره با امريکا است تأکید دارند و مذاکره رسمي با حکومت افغانستان را رد نموده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید