اروپا، عربستان را به پيش‌نويس فهرست حمایت مالی تروریزم افزود

دو منبع به خبرگزاری رویترز گفته اند که کمیسیون اروپا عربستان سعودی را به پيش‌نويس فهرست جدید کشورهایی افزوده که به دلیل ضعف قوانین و کنترل برمنابع مالی تروریزم و پولشویی برای این اتحادیه یک خطر محسوب می‌شوند.
این اقدام همزمان با تداوم فشارهای بین‌المللی بر ریاض به خاطر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در قنسولگری آن کشور در شهر استانبول صورت می‌گیرد.
در حال حاضر ۱۶ کشور از جمله ایران، عراق، سوریه، افغانستان، یمن و کوریای شمالی در این فهرست شامل هستند که اساسن بر مبنای الزامات تعیین شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی تنظیم شده است. این گروه یک نهاد بین‌المللی است که اعضای اصلی آن کشورهای ثروت‌مند هستند و وظیفه آن مقابله با پولشوئی و منابع مالی تروریزم است.
این فهرست در روزهای اخیر روزآمد شده و اکنون معیارهای جدید کمیسیون اروپا که در سال ۲۰۱۷ تعیین شده است نیز در آن در نظر گرفته می‌شود. یک منبع اروپایی و یک منبع سعودی به رویترز گفته اند که عربستان سعودی به این فهرست که در حال حاضر محرمانه است افزود شده است.
این اقدام برای حکومت عربستان سعودی به خصوص در شرایطی که می‌کوشد بر اعتبار بین‌المللی خود بیافزاید و سرمایه گذاری و همکاری بانک‌های خارجی را جلب کند ضربه بزرگی خواهد بود.
گذشته از ضربه به اعتبار قرار گرفتن عربستان سعودی در این فهرست مناسبات اقتصادی ریاض با اتحادیه اروپا را بسیار دشوار خواهد کرد. بانک‌های اروپایی در مورد نقل و انتقال پول به کشورهایی که در این فهرست هستند باید کنترل و حسابرسی های ویژه‌یی انجام دهند.
گنجاندن عربستان سعودی در این فهرست قبل از قطعی شدن باید هفته آینده در نشست سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تصویب شود.
یک دیپلمات اروپایی گفته است، به احتمال قوی علاوه بر عربستان سعودی یک کشور دیگر نیز به این فهرست افزوده خواهد شد، اما حاضر نشد در این مورد جزییات بیشتری ارایه دهد.
یک سخن‌گوی کمیسیون اروپا نیز حاضر نشد در این مورد موضع گیری کند و افزود که این فهرست هنوز تکمیل نشده است.
در فهرست فعلی اتحادیه اروپا اینطور قید شده است: «کشورهایی که در زمینه مقابله با پول‌شویی و مبارزه با منابع مالی تروریزم کاستی‌های نهادینه و استراتیژیک دارند برای امنیت سیستم مالی اتحادیه اروپا یک خطر جدی محسوب شده و در این لیست سیاه قرار می گیرند.»
طبق موازین جدید اتحادیه اروپا درعین حال آن دسته از کشورهایی که در مورد مالکیت شرکت‌ها اطلاعات کافی و شفاف منتشر نکنند و یا در زمینه شناسایی نقل انتقال‌های مالی مشکوک و کنترل حساب‌های بانکی ضعیف باشد در این فهرست گنجانده خواهند شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید