مايک پنس خواستار حمايت کشورها براي رسيدن به آزادي‌ در ونزويلا شد

مايک پنس، معاون رييس جمهوري امريکا، گفته است که واشنگتن، از همه ملت‌ها مي‌خواهد که خوان گويدو را به عنوان رييس جمهوري ونزويلا به رسميت بشناسند و از آزادي‌ جانب‌داري کنند.
آقاي پنس تأکيد کرده است که ايالات متحده در نبرد قدرت ميان نيکلاس مادورو، و خوان گوايدو، جانب مردم اين کشور را مي‌گيرد.
او همچنان هشدار داده است: «به نفع مادورو است که عزم و اراده ايالات متحده را آزمايش نکند.»
اظهارات معاون رييس جمهوري امريکا در جمع ونزويلايي‌هاي تبعيدشده و رهبران آنان در شهر ميامي فلوريدا بيان شد که براي بحث و گفت‌وگو درباره تحولات ونزويلا در ميزگردي حضور يافته بودند.
مايک پنس تصريح کرده است: شما رهبراني که اين‌جا حضور يافته‌ايد بايد بدانيد که رييس جمهوري ما هم‌چنان کنار شما مي‌ايستد تا زماني که اين رنج به پايان برسد و آزادي به ونزويلا بازگردد.
خوان گويدو، رييس مجمع ملي يا پارلمان ونزويلا، هفته گذشته در اجتماع ده‌ها هزار تن از مخالفان با نامشروع ناميدن دولت مادورو خود را رييس جمهوري موقت ونزويلا ناميد و وعده انتخابات مجدد را داد.
نيکلاس مادورو سال گذشته در انتخاباتي که نامزدان اصلي مخالفان از حضور در آن منع شدند و مخالفان نيز آن را تحريم کردند، اعلام پيروزي کرده بود. از اين رو مخالفان تأکيد دارند که آن انتخابات غيرآزاد بوده و مادورو مشروعيت مردمي ندارد.
دولت امريکا، خوان گوايدو را به عنوان رييس جمهوري موقت ونزويلا به رسميت شناخته است. پارلمان اروپا، کانادا و برخي از کشورهاي امريکاي لاتين نظير برزيل نيز چنين کرده‌اند. اما در مقابل برخي کشورها مانند روسيه، چين، ايران و ترکيه هم از مادورو جانب‌داري کرده‌اند.
مايک پنس هم‌چنان در راهپيمايي همبسته‌گي با مخالفان در ونزويلا گفته است: «اجازه دهيد که اين را به صراحت به رهبران جهان بگويم…شما نمي‌توانيد شاهدي بي‌طرف در نبرد ونزويلا براي آزادي باشيد.»
ساعاتي پيش از آن، جان بولتون، مشاور امنيت ملي ايالات متحده، در مصاحبه‌يي راديويي گفته بود که هدف امريکا انتقال مسالمت‌آميز قدرت در ونزويلاست. آقاي بولتون از اين رو بحث بر سر مداخله نظامي قريب‌الوقوع امريکا در ونزويلا را رد کرد.
خوان گوايدو نيز در مصاحبه‌يي با يک روزنامه آرژانتيني تأکيد کرده که مخالف مداخله نظامي از خارج است.
او اظهار داشته است: «نبرد دموکراتيک ما و تلاشي که براي بازگشت به قانون اساسي کشور مي‌کنيم بسيار دشوار است. اما ما مي‌خواهيم که کار به خشونت نکشد. من بار ديگر نقشه راهي را که در پيش داريم تکرار مي‌کنم: پايان دادن به زورگويي، انتقال دولت و انتخابات آزاد.»
ونزويلا اين ماه‌ها علاوه بر بحران سياسي، فقر و فلاکت گسترده‌يي را تجربه مي‌کند که به فرار حدود سه ميليون نفر از اين کشور انجاميده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید