پايان عمر فيس بوک نزديک است

شبکه اجتماعي «فيس بوک» که پانزدهمين سال‌گرد خود را برگزار مي‌کند، پس از گذشت چند سال برتري خود را از دست خواهد داد. فرران لالويزا پروفيسور دانشگاه آزاد کاتالوني در بخش رسانه‌هاي اجتماعي در اين خصوص گفته است: «فيس بوک به شکلي که ما با آن آشنا هستيم، مهم‌ترين شبکه اجتماعي جهان با تعداد زيادي از کاربران است که پس از 3-4 سال به پايان عمر خود نزديک خواهد شد. امروزه، اعتبار فيس بوک خدشه دار شده و کاربران ديگر اطميناني به اعلاميه‌هاي مارک زاکربرگ ندارند و اعتماد به اين شبکه در حال افت است.»
به گفته او، سرنوشت اين شبکه اجتماعي حتا قبل از جنجال مرتبط با انتقال اطلاعات 87 ميليون کاربر به شرکت Cambridge Analytica بريتانيا رقم خورده بود. فيس بوک حالت «زومبي دارد که مرده است اما حرکت مي کند. جوانان که تعيين کننده شاخص محبوبيت شبکه اجتماعي هستند ديگر توجهي به آن نمي‌کنند و خيلي‌ها از آن استفاده نمي کنند.»
اين کارشناس رسانه‌هاي اجتماعي به دلايل افت محبوبيت فيس بوک اشاره و خاطرنشان کرده: «اولن هر شبکه اجتماعي از سيکل کوتاه موجوديت برخوردار است. در اين‌جا شبکه‌‌هاي فيس بوک، يوتيوب و توييتر و لينکداين استثناء و«دايناسورهاي دوره ديگري» هستند.
در شبکه‌هاي اجتماعي به مجرد اين که نياز کاربران براي تعامل با افراد مورد علاقه به نتيجه نرسد، شبکه را ترک خواهند کرد. اين شبکه حساب خود را روي رسانه‌ها گذاشت که سبب شد که تعداد خواننده‌گان رسانه‌هاي انترنتي بيش‌تر شود، اما پس از چندي جايي براي ظاهر شدن يادداشت‌هاي دوستان و آشنايان و خويشاوندان شد.
از سوي ديگر فيس بوک هرگز نمي‌خواست رسانه باشد و هميشه گفته مي‌شد که اين شبکه براي برقراري ارتباط بين مردم و نه رسانه هاست. اما بخشي از کاربران اطلاعات رسانه‌يي را از آن‌جا دريافت مي‌کنند. حال بايد ديد فيس بوک خود را چه نوع شبکه‌يي مي‌داند و کاربران آن را چگونه مي‌بينند.»
استراتيژي زاکربرگ هم‌گرايي پلتفرم‌هاي مختلف تحت کنترل فيس بوک براي بازگرداندن جوانان به اين شبکه است. بايد ديد نتيجه چه خواهد بود.
اين کارشناس هم‌چنان گفته است: «بي‌خود نيست که براي اولين بار عبارت «خانواده فيس بوک» ظاهر شده است. به نظر من فيس‌بوک درک مي‌کند که در اين نبرد شکست خواهد خورد.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید