آخرين سنگرهاي داعش در سوريه به زودي تصرف خواهند شد

جنرال جوزف وُتل، رييس ستاد فرماندهي ارتش امريکا در خاورميانه، خطاب به کميته نيروهاي مسلح سناي امريکا گفته است که گروه داعش هنوز “رهبر، جنگجو، تأمين‌کننده، منابع و ايدئولوژي پليد” دارد و نسبت به سر برآوردن دوباره اين گروه هشدار داد.
پيش از اين چارلز ليستر، عضو ارشد موسسه خاورميانه در واشنگتن، به تازه‌گي به سي‌ان‌ان گفته بود که دنيا هنوز با شکست قطعي داعش “سال‌ها فاصله دارد.”
در همين حال، دونالد ترمپ، رييس‌جمهوري ايالات متحده، گفته است که احتمالن،ً شکست صد درصدي گروه داعش را طي يک هفته آينده اعلام خواهد کرد.
از ظاهر قضايا چنين برمي‌آيد که تحليل‌ها از نيروي باقي‌مانده براي داعش مختلف است. اما داعش که روزي منطقه‌يي بزرگ‌تر از بريتانيا را تحت سيطره خود گرفته بود امروز در چه وضعيتي قرار دارد و توان آن تا چه ميزان است؟
گروه داعش در پي شکست‌هاي پياپي مجبور شد در امتداد رود فرات به سمت جنوب شرق عقب‌نشيني کند و محدوده‌اي که چندي است همچنان تحت کنترل اين گروه باقي مانده شامل نواره‌اي از چند شهر و روستا در استان ديرالزور سوريه است.
اين نوار که در قسمت‌هاي پاياني نزديک شدن فرات به مرز سوريه با عراق قرار گرفته دو شهر هجين و البوکمال را در خود جاي داده‌است. البوکمال همان محلي است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در مهرماه امسال اعلام کرد با شش فروند موشک «مقر سرکرده‌گان» حمله مرگبار اهواز را در آن هدف قرار داده‌است.
تحليلگران مختلف برآوردهاي مختلفي از تعداد باقي‌مانده از جنگجويان داعشي در سوريه اعلام مي‌کنند؛ رقم‌هايي که از هزار و 1500 نفر تا 15 هزار نفر را شامل مي‌شود. داعشي‌ها گاه از منطقه خود خارج شده و در جاده‌هاي شرق سوريه پست‌هاي ايست‌بازرسي برقرار مي‌کنند.
اين پيکارجويان به صورت «سلول‌هاي خفته» در مناطق مختلف ديگر سوريه و عراق نيز حضور دارند و بنا بر برخي گزارش‌ها در حال شکل‌دهي شورشي دوباره هستند که مي‌تواند با خروج احتمالي نيروهاي امريکايي از منطقه تقويت شود.
ديده‌بان حقوق بشر سوريه مي‌گويد که داعش در سوريه از چندماه تاکنون بيش از 180 نفر را ترور کرده که برخي از فرماندهان «نيروهاي دموکراتيک سوريه» در ميان آنها هستند.
با وجود اين تلاش‌هاي داعش، «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (اس‌دي‌اف) که از کردهاي سوريه به اضافه برخي عشاير عرب منطقه تشکيل شده و از پشتيباني امريکا برخوردار است بيش از يک ماه پيش، در ماه دسامبر، شهر هَجين را از کنترل داعش درآورد.
در اين عمليات تقريبن تمامي ساختمان‌هاي مرکز شهر هجين خسارت ديده يا نابود شدند. ساکنان اين شهر به سي‌ان‌ان گفتند که “زنده‌گي زير سلطه داعش سخت بود، اما با اين درجه از تخريب الان سخت‌تر شده‌است.”
به نوشته خبرگزاري آلمان، هم‌اکنون گروه هم‌پيمان با امريکا در سوريه، يعني «نيروهاي دموکراتيک سوريه» بيش از 700 جنگجوي داعشي را در اسارت خود دارند. اس‌دي‌اف از رييس‌جمهوري امريکا خواسته تا اين افراد به زندان گوانتانامو منتقل شوند، اما تصميم دولت امريکا در اين مورد هنوز اعلام نشده‌است.
با وجود اين پيشرفت‌ها، نابودي کامل داعشي‌ها در شرق سوريه همچنان تلاش زيادي مي‌طلبد و از آمارهاي منتشرشده چنين برمي‌آيد که حملات نيروهاي هوايي بريتانيا عليه مواضع داعش در اين منطقه در ماه سپتامبر گذشته اوج گرفته و به صورت هر روزه درآمده بود. پس از آن نيز گَوين ويليامسون، وزير دفاع بريتانيا، هشدار داد که جنگ عليه داعش “به هيچ وجه تمام نشده‌است.”
اما حضور داعش به سوريه محدود نمي‌شود و اين گروه هنوز در چندين کشور ديگر جهان، از جمله عراق، ليبي، افغانستان و نيجريه حضور دارد.
گزارش‌هاي تازه‌اي حاکي است که نقشه خلافت داعش در عراق اکنون به شکل «غارهاي تودرتو» درآمده و داعشي‌ها سرگرم ساخت مجموعه‌اي از دلان‌هاي زيرزميني در کوه‌هاي حمرين در شمال عراق هستند.
ايتلاف بين‌المللي براي شکست داعش سپتامبر سال 2014 با رهبري امريکا آغاز شد. 74 کشور و پنج نهاد بين‌المللي عضو اين ايتلاف هستند.
دونالد ترمپ هشدار داد ه است که داعش “در صدد تجديد سازمان است” و همين “بخش کوچکي از آن نيز که باقي مانده‌است، مي‌تواند خطرناک باشد”، اما در عين حال عنوان کرد که “تا هفته آينده احتمالن شکست صد درصدي گروه داعش اعلام خواهد شد.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید