زلمی خلیل زاد: از پاکستان خواستم که ملا برادر را آزاد کند

نماينده ويژه وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان گفته است که اولويت او و دولت امريکا اين است که زمينه‌ي توافقات صلح با طالبان را فراهم کند، نه تصميم در مورد جدول زماني بيرون شدن نيروهاي امريکايي، زيرا توافقات صلح منجر به خروج اين نيروها از افغانستان مي‌شود.
آقاي خليل‌زاد، که روز گذشته در انستيتيوت صلح امريکا در واشنگتن صحبت مي‌کرد، گفت، زماني که توافقات صلح در افغانستان به دست آيد و مطمين شديم که اين کشور بار ديگر به مکان امن براي هراس‌افگنان مبدل نمي‌شود، آن وقت نيروهاي امريکايي از افغانستان بيرون خواهند شد.
آقاي خليل‌زاد تأکيد کرد که ريشه‌ي مشکلات افغانستان در منطقه است و ابتدا بايد يک چارچوب و راهبرد منظم منطقه‌يي براي حل جنگ در اين کشور ايجاد شود.
به باور آقاي خليل‌زاد پاکستان از مهم‌ترين کشورهاي منطقه است که مي‌تواند در پروسه صلح افغانستان اين کشور را همکاري کند. اما او تأکيد کرد که پاکستان در طول تاريخ نقش مهمي در پروسه صلح افغانستان بازي نکرده است.
نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان با اميدواري گفته است که نقش و ديدگاه پاکستان در اين اواخر تغيير مثبت کرده است و رهايي ملا بردار نمونه‌ي واضح آن است.
آقاي خليل‌زاد گفت: «من از پاکستان خواستم که ملا بردار را از زندان آزاد کند، زيرا فکر مي‌کنم که او بيش‌تر از هر طالب ديگر طرفدار صلح است. پاکستان در تاريخ نقش مثبتي در مصالحه نداشته است، اما نقش شان در اين اواخر تغيير کرده است.»
حدود سه ماه پيش رسانه‌هاي پاکستاني گزارش داده بودند که ملا عبدالغني مشهور به ملا برادر، از افراد کليدي و مشهور گروه طالبان از زنداني در پاکستان آزاد شده است.
چند هفته پيش نيز آقاي برادر به عنوان رييس دفتر سياسي طالبان در قطر تعيين شد. پس از آزادي او شماري از مشاوران ارگ رياست جمهوري نيز گفته بودند که آزادي ملا برادر روي روند گفت‌وگوهاي صلح تأثير مثبت خواهد گذاشت.
زلمي خليل‌زاد هم‌چنان تأکيد کرده است در صورتي که پاکستان به گفت‌وگوهاي صلح افغانستان کمک کند، نتايج اين گفت‌وگوها مي‌تواند از بعدهاي مختلف به نفع پاکستان باشد، زيرا با پايان جنگ در افغانستان، روابط اين کشور با امريکا نيز بهبود خواهد يافت.
او تصريح کرد که کشورش اميدوار است که افغانستان بتواند پيش از انتخابات رياست جمهوري که در ماه سرطان سال آينده برگزار مي‌شود، به توافق صلح با طالبان دست پيدا کند.
اين همه در حالي است که در اين اواخر گفت‌وگوهاي صلح به صورت جدي دنبال مي‌شود. نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان تا حالا چهار بار با طالبان ديدار کرده است.
پنج روز پيش نشستي در مورد صلح افغانستان ميان چهره هاي سياسي و نماينده‌گان گروه طالبان در مسکو نيز برگزار شد. اين نشست با ابتکار يک نهاد مربوط به افغانستاني‌هاي مقيم روسيه و با حمايت دولت روسيه برگزار شد، اما نماينده‌گان حکومت و شوراي صلح در اين نشست دعوت نشده بودند.
مهم‌ترين توافقات نشست مسکو، خروج کامل نيروهاي امريکايي از افغانستان و ادامه‌ي مذاکرات بين‌الافغاني بوده است. دو طرف هم‌چنان خواستار رهايي زندانيان گروه طالبان و بيرون شدن نام رهبران اين گروه از فهرست سياه جهاني نيز شده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید