اصلاحات انتخاباتی؛ همه‌چیز در خدمت اشرف‌غنی

علی موسوی / جمهوری:
شورای تشریک مساعی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شماری از احزاب سیاسی، در مورد طرح پیشنهادی تعدیل قانون انتخابات که از سوی ارگ ارائه شده، تأکید می‌کنند که موضوعات مشخصی در بحث ساختار کمیسیون‌های انتخاباتی، موجب نگرانی آن‌ها شده که می‌تواند مبین ذهنیت «طراحی و سازماندهی تقلبات وسیع» در انتخابات آینده ریاست جمهوری تلقی شود.
ارگ ریاست جمهوری، اما می‌گوید این طرح، یک طرح حکومتی نیست و در نتیجه مشورت‌ها ترتیب شده است.
حذف کمیته گزینش برای تعیین اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، اختصاص صلاحیت تعیین اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی به رییس جمهوری، غیرانتخابی ساختن رییسان کمیسیون‌های انتخاباتی، حذف نقش اعضای کمیسیون‌ها در تعیین رییسان دبیرخانه و تخصیص آن به رییس جمهوری از مواردی است که در اعلامیه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به آن اشاره شده است.
به گفته ارگ، قرار است یک کمیته تخنیکی به عضویت نماینده‌گان نامزدان، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی در دو روز روی پیشنویس تعدیل قانون بحث کرده و آن را نهایی کند.
این در حالی است که تحت شعاع توافقات امریکا و گروه طالبان برای ایجاد صلح و شایعه شکل‌گیری حکومت موقت که هم مورد حمایت طالبان است و هم شماری از احزاب نسبت به آن، چراغ سبز نشان داده اند، انتخابات ریاست جمهوری، اکنون بیش از هر زمان دیگری به مخاطره افتاده است.
در این زمینه گفته می‌شود که تعویق سه ماهه انتخابات ریاست جمهوری ۹۸ اگرچه به بهانه آماده‌گی‌ها برای ایجاد اصلاحات انتخاباتی و رفع کاستی ها و نارسایی های شرم آور انتخابات پارلمانی انجام شد؛ اما در واقع، تحت فشار امریکا صورت گرفت تا روند صلح مورد نظر واشنگتن با طالبان، پیش از انتخابات به سرانجام برسد و روند جدید سیاسی برآمده از آن، آغاز شود.
حتا گفته می‌شود که ابهام در مورد آینده و سرنوشت روند صلح موجب شده تا کشورهای غربی به ویژه امریکا، هیچ تمایلی به ارائه کمک‌مالی برای تأمین بودجه انتخابات ریاست جمهوری آینده نشان ندهند.
در چنین شرایطی، دولت، ارگ ریاست جمهوری و به طور مشخص اشرف غنی؛ رییس جمهوری، به مدافع شدید و جدی برگزاری انتخابات، بدل شده است؛ زیرا در روند صلح مورد نظر امریکا و طالبان و احزاب، چشم انداز حیات سیاسی خود را در خطر می‌بیند و تصور می‌کند که در صورت به کرسی نشستن روند جاری صلح، هیچ جایگاهی برای او، و قدرت سیاسی اش در نتیجه نهایی این روند، وجود نخواهد داشت.
اشرف غنی، اخیرن در یک گفت‌وگوی رسانه‌یی، بار دیگر ازعزم جدی خود برای برگزاری انتخابات خبر داد. او، پیشتر نیز وعده داده بود که اصلاحات گسترده انتخاباتی صورت خواهد گرفت و نتایج انتخابات تنها دو روز پس از برگزاری، مشخص خواهد شد.
همه این‌ها نشان دهنده آن است که آقای غنی، جز انتخابات هیچ راه دیگری برای استمرار سلطه خود نمی بیند و در نظر دارد تا تمامی تمهیدات لازم برای این یگانه فرصت او، به خوبی و آنگونه که متضمن پیروزی قطعی اش باشد، فراهم شود.
با این حال، منتقدان می‌گویند که انتظار می‌رفت روند صلح مورد نظر امریکا که آقای غنی را به نحو بی‌سابقه‌یی در تنگنا قرار داده و او، را وادار به اتخاذ مواضع شدیدن انقلابی، ملی گرایانه و حماسی کرده است، دست کم این پیامد مثبت را به همراه بیاورد که آقای غنی از تمام توان و امکاناتی که در اختیار دارد، برای برگزاری یک انتخابات سالم، سراسری، فراگیر و شفاف بهره بگیرد، اما برپایه آن‌چه گفته می‌شود در طرح پیشنویس ارگ برای اصلاح قانون انتخابات، ارایه شده، عکس این انتظار، اتفاق افتاده و رییس جمهوری هم‌چنان مصمم است تا حتا قانون انتخابات را هم به ابزاری برای تضمین پیروزی خود در انتخابات آینده تبدیل کند و با تسلط تام بر تمامی سازوکارهای تشکیل کمیسیون‌های انتخاباتی، یک انتخابات صد در صد نمایشی، فرمایشی و دولتی را برگزار کند. بدیهی است که در چنین انتخاباتی، نتایج انتخابات نه تنها دو روز بعد، بلکه حتا می‌تواند دو روز پیش، مشخص شود!
صرف نظر از این که در نهایت، دوگانه‌گی به وجودآمده میان ارگ ریاست جمهوری و احزاب و نامزدهای انتخاباتی منتقد حکومت بر سر تعدیل قانون انتخابات و ایجاد اصلاحات انتخاباتی، به چه نتیجه‌یی منتهی خواهد شد، بیشتر باورها بر این است که تلاش دوباره ارگ برای دست‌برد به انتخابات ریاست جمهوری، یک‌بار دیگر دموکراسی در حال احتضار افغانستان را که نفس‌های آن، پیشتر در انتخابات ریاست جمهوری ۹۳ و پس از آن در انتخابات مفتضح پارلمانی، به شماره افتاده، در مسیر مرگ قطعی و برگشت ناپذیر قرار خواهد داد؛ این در حالی است که در آستانه پایان حمایت سیاسی و نظامی و احتمالن اقتصادی غرب از روندهای ملی و دموکراتیک در افغانستان، و تلاش برای تحمیل صلح امریکایی – طالبانی بر مردم افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری، فرصت استثنایی و بی بدیل در اختیار ارگ قرار می‌داد، تا به دامن مردم بازگردد، به قدرت ملت ایمان بیاورد و با برگزاری یک انتخابات ملی، قانون‌مند و عاری از جعل و تزویر و تقلب، بنیان‌های اولیه یک مردم سالاری بومی و ویژه افغانستان را استوار سازد؛ اما ظاهرن حرص و آز کشنده قدرت، عطش سیری ناپذیر سیاست و تسخیر جان و جهان دولت‌مردان افغانستان توسط اختاپوس هزارپای فساد، اجازه نمی‌دهد این رویای نه چندان بزرگ، به درستی تعبیر شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید