دومين ديدار رهبران امريکا و کورياي شمالي در هانوي ويتنام انجام مي‌شود

رييس جمهوري امريکا اعلام کرده است که دومين ديدار او، با رهبر کورياي شمالي روزهاي 27 و 28 فبروري در هانوي، پايتخت ويتنام، انجام خواهد شد.
دونالد ترمپ در صفحه توييترش نوشته است: «نماينده‌گان من پس از يک نشست موفقيت‌آميز و توافق بر سر روز و ساعت دومين ملاقات با کيم جونک اون، همين الساعه کورياي شمالي را ترک کردند.»
او، هم‌چنان گفته است که در انتظار ديدار با رهبر کورياي شمالي و پيش بردن فرايند صلح است.
نخستين ديدار رهبران ايالات متحده و کورياي شمالي ماه جوزاي سال جاري خورشيدي در سنگاپور برگزار شد که در روابط دو کشور امري بي‌سابقه و تاريخي بود.
آن ديدار به توافق بر سر خلع سلاح هسته‌يي کورياي شمالي انجاميد، اما هنوز ابهاماتي درباره اجراي اين توافق وجود دارد. اين مدت نيز طرفين از يک سو به يکديگر هشدار مي‌دادند و از سويي ديگر بر تمايل خود براي ادامه مذاکرات صلح تأکيد مي‌کردند.
چندي پيش کاخ سفيد خبر داد که ديدار دوم رهبران امريکا و کورياي شمالي در روزهاي آخر فبروري برگزار مي‌شود، اما مکان اين ملاقات هم‌چنان مشخص نبود.
همان روز خبرگزاري رويترز گزارش داد، در حالي زمان ديدار دوم دونالد ترمپ و کيم جونگ اون اعلام شده که هيچ نشانه‌يي از کاهش اختلافات بين دو کشور مشاهده نمي‌شود؛ درخواست امريکا براي غيرهسته‌يي شدن کورياي شمالي اجرايي نشده و درخواست کورياي شمالي براي کاهش تحريم‌ها نيز نتيجه‌اي تاکنون نداشته است.
اما حال آقاي ترمپ مي‌گويد که کيم جونگ اون وعده داده که کورياي شمالي سلاح هسته‌يي ديگري نمي‌سازد و دست به آزمايش هسته‌يي هم نخواهد زد.
رييس جمهوري امريکا در توييت ديگري نوشته است: «کورياي شمالي تحت رهبري کيک جونگ اون به يک قدرت اقتصادي بزرگ تبديل خواهد شد. او، ممکن است برخي‌ها را شگفت‌زده کند، اما سبب شگفتي من نخواهد شد، چرا که او را شناخته‌ام و کاملن به توانايي او آگاهم.»
دونالد ترمپ در نهايت گفته است: «کورياي شمالي به يک موشک ديگر تبديل خواهد شد؛ يک موشک اقتصادي.»
آقاي ترمپ پيش از اين کيم جونگ اون را «مرد موشکي» ناميده بود که کنايه از آزمايش‌هاي موشکي متعدد کورياي شمالي داشت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید