طراحان حمله تروريستي چهارراهي زنبق شهر کابل به دام پوليس افتادند

رياست عمومي امنيت ملي کشور از بازداشت سه تن اعضاي شبکه حقاني به اتهام سازماندهي انفجار حمله تروريستي در چهارراهي زنبق و حمله بر يک کمپ خارجي در کابل که منجر به کشته و زخمي شدن بيش از 500 تن گرديد، خبر داده اند.
در خبرنامه‌يي که از سوي دفتر مطبوعاتي رياست عمومي امنيت ملي نشر شده، آمده است که سه تن اعضاي شبکه حقاني را به اتهام سازماندهي انفجار در چهارراهي زنبق مقابل سفارت جرمني و کمپ جي فور ايس (انجمن) از مربوطات شهر کابل بازداشت نموده و به پنجه قانون سپرده خواهند شد.
خبرنامه افزوده است که افراد بازداشت شده، انجينير شريف، غلام مصطفي و جاويد مسکونين اصلي ولسوالي سيدآباد ولايت ميدان وردک از نقش‌شان در برنامه ريزي و تسهيل حملات ياد شده اعتراف کرده‌اند.
در خبرنامه آمده است: «اين افراد جنايت بزرگ بشري را عليه هموطنان مظلوم ما و به دستور باداران شان در بيرون از مرز کشور انجام داده که سبب شهادت ومجروحيت تعداد کثيري از هموطنان ملکي و بي دفاع کشورگرديده است.»
انفجار چهارراهي زنبق حدود دو سال پيش توسط يک تانکر پر از مواد انفجاري رخ داد که در نتيجه آن حدود 90 نفر کشته و نزديک به 400 نفر ديگر زخمي شدند. اکثر قربانيان اين رويداد تروريستي غيرنظاميان بودند.
در آن زمان مسووليت اين حمله را هيچ گروهي برعهده نگرفت، اما دولت افغانستان اعلام کرد که اين حمله در بيرون از مرزهاي کشور سازماندهي شده بود و گروه طالبان را مسوول اين رويداد دانست.
در بخشي خبرنامه رياست امنيت ملي نيز با توجه با بازداشت سه عضو شبکه حقاني در پيوند به اين حمله گفته است: «تحقيقات انجام شده يک بار ديگر اطلاعات قبلي ارگان امنيت ملي را تصديق مي‌نمايد که حملات ياد شده به اساس هدايت رهبري گروه طالبان و همکاران شان در دستگاه استخباراتي کشور همسايه پلان گذاري و توسط شبکه شان در ولايت ميدان وردک تطبيق گرديده است.»
در خبرنامه آمده است که مهاجمان حمله بالاي کمپ جي فور ايس، مهارت‌هاي تروريستي را در مدرسه مولوي حنيف مسکونه ولايت کندهار يک‌تن از مسوولان مدارس تربيوي افراد انتحاري واقع کويته پاکستان فرا گرفته و پس از حادثه اجساد چهارتن مهاجم به نام‌هاي ذوالفقار، ظهوراحمد، نجيب الله و خليل احمد در ساحات گلستان و کچلاغ کويته ايالت بلوچستان پاکستان انتقال داده شده اند.
رياست امنيت ملي هم‌چنان تأکيد کرده است که اين مسأله به وضاحت نشان مي‌دهد عاملان اصلي قتل و کشتار مردم افغانستان از آن سوي مرز داخل افغانستان شده و با قصاوت تمام به اعمال تروريستي اقدام مي‌کنند.
در حمله تروريستي بالاي شرکت خارجي «جي‌فورايس» که حدود دو ماه پيش در منطقه پلچرخي کابل رخ داد نيز 12 تن به‌شمول 8 غيرنظامي کشته و 29 تن ديگر زخمي شدند.
مسووليت اين حمله را طالبان برعهده گرفتند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید