سيستم آموزشي آنلاين در افغانستان به فعاليت آغاز مي‌کند

وزارت تحصيلات عالي کشور اعلام کرد که به زودي سيستم آموزشي آنلاين با شعار«علم توانايي است»، زير نام افغان ايکس، به فعاليت آغاز مي‌نمايد.
فيصل امين سخن‌گوي وزارت تحصيلات عالي، روز دوشنبه (22 دلو) در يک نشست خبري در کابل گفت: «نخستين سيستم آموزش آنلاين افغانستان(AfghanX) در شبکه انترنت با کورس‌هاي آنلاين Massive Open Online Courses (MOOCs)) تحت برنامه آموزش الکترونيکي وزارت تحصيلات عالي تحت گرديده و عملن مورد بهره برداري قرار مي‌گيرد.» آقاي امين بيان داشت که با استفاده از اين سيستم، متقاضيان مي‌توانند از طريق انترنت بدون محدوديت زماني و مکاني در همه جا و همه وقت با داشتن امکانات ابتدايي مثل موبايل و لپ‌تاپ به کورس‌هاي تحصيلي (MOOC) دانشگاه‌ها‌‌ي معتبر کشور و جهان دست‌رسي داشته و در ارتقاي دانش مسلکي خويش از آن بهره مند گردند.
سخن‌گوي وزارت تحصيلات عالي در زمينه اعزام دانش‌جويان به خارج از کشور گفت که در سال روان خورشيدي چهارصد وهشتاد و پنج تن در مقطع ليسانس، 874 تن در مقطع ماستري و192 تن در مقطع دکترا، به دانشگاه‌هاي 41 کشورخارجي اعزام شده اند.
او، اظهار داشت که در همين حال، 3875 تن در مقطع ليسانس، 2056 تن در مقطع ماستري و358 تن ديگر در مقطع دکترا در کشورهاي خارجي مشغول تحصيل مي‌باشند.
آقاي امين گفت که افزون بر اين، 43 برنامه ماستري و 3 برنامه دکترا در دانشگاه‌هاي دولتي و 32 برنامه ماستري در دانشگاه‌هاي خصوصي، ايجاد گرديده است. وزارت تحصيلات عالي براي ايجاد 11 برنامه ماستري ديگر به کمک بانک جهاني تا سال 1402 در دانشگاه‌هاي دولتي تلاش مي‌کند.
او، افزود که وزارت تحصيلات عالي تا اکنون براي 16 نهاد تحصيلي خصوصي مشمول دانشگاه‌هاي سلام، کاروان، رنا، باختر، کاتب، آريا، بسُت، حکيم سنايي، غرجستان، ابن سينا، الفلاح، جامي، خاتم‌النبيين، دنيا، تابش و خراسان 18821 قطعه ديپلوم توزيع کرده است و توزيع ديپلوم براي ساير نهاد‌هاي خصوصي زير کار قرار دارد.
براساس آمار وزارت تحصيلات عالي در حال حاضر بيشتر از 350 هزار دانشجو با حضور‌27 درصدي بانوان، در دانشگاه‌هاي دولتي و خصوصي کشور مشغول ادامه تحصيل مي‌باشند. اين آمار در مقايسه با سال 1381 که شمار مجموعي دانش‌جويان در دانشگاه‌ها به 22683 نفر مي‌رسيد، افزايش چشم‌گير را نشان مي‌دهد.
وزارت تحصيلات عالي با درنظر داشت پلان استراتيژيک ملي، فعاليت هاي متعدد را به هدف توسعه و تقويت نظام تحصيلات عالي افغانستان با کيفيت عالي مطابق معيارهاي بين‌المللي که به نيازهاي توسعه‌يي و رشد جامعه پاسخ دهد، انجام مي‌دهد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید