خليل‌زاد پس از ورود به کابل با رييس اجرايي ديدار کرد

زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان، پس از ورود به کابل با عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت ديدار کرد.
در اين ديدار که صبح روز (يک‌شنبه، 28 دلو) انجام شد، دو طرف روي مسايل صلح افغانستان و پيشرفت‌هايي که در اين زمينه به دست آمده گفت‌وگو کرده اند.
در خبرنامه‌يي که از سوي دفتر مطبوعاتي رياست اجرايي نشر شده، آمده است که در اين ديدار، داکتر خليل‎زاد، درباره ديدارهايش از کشورهاي منطقه و جهان و هم‌چنان پيشرفت‌ها در مذاکرات صلح به رييس اجرايي کشور معلومات داد.
آقاي عبدالله، دست‌يابي به صلح و ثبات را از آرزو‌هاي ديرينه مردم خوانده و گفته است که هيچ اولويتي بالاتر از پايان جنگ چهل ساله در کشور نيست.
در اين ديدار جان بس سفير امريکا در کابل نيز حضور داشته است.
رييس اجرايي بر اهميت مالکيت حکومت و مردم افغانستان در گفت‌وگوهاي صلح و دست‌يافتن به صلح عادلانه، با عزت و پايدار تأکيد کرده است.
زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت امور خارجه امريکا براي صلح افغانستان، روز گذشته در حاشيه نشست امنيتي مونيخ آلمان با رييس جمهور غني نيز ديدار کرده بود.
اين درحاليست که انگلا مرکل نخست وزير آلمان در حاشيه نشست مونيخ با محمد اشرف‌غني رييس جمهوري کشور ديدار و گفت‌وگو کرده و در اين ديدار، تأکيد کرده است که کشورش از پروسه صلح به رهبري و مالکيت حکومت افغانستان حمايت مي‌کند و در بخش تطبيق توافق‌نامه صلح آماده هرگونه همکاري مي‌باشد.
در خبرنامه‌يي که از سوي رياست جمهوري نشر شده، آمده است که محمداشرف غني رييس جمهور، روز شنبه (27 دلو) در حاشيه نشست امنيتي مونيخ با انگلا مرکل نخست وزير آلمان ديدار کرده و در اين ديدار دو طرف در رابطه به مذاکرات بين‌الافغاني صلح، همکاري‌هاي منطقه‌يي و انکشاف و ثبات در افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.
آقاي غني و خانم مرکل در حالي با يکديگر ديدار مي‌کنند که وزارت خارجه آلمان به تازه‌گي گفته است که کشورش در تلاش است نشست صلحي را ميان حکومت افغانستان و گروه طالبان برگزار کند.
رينيرو برول سخنگوي وزارت خارجه آلمان، به مجله اشپيگل گفت که کشورش براي برگزاري اين نشست يک طرحي را نيز آماده کرده است.
او، در مورد جزئيات اين طرح چيزي نگفته؛ اما تأکيد کرده است که حل مسأله افغانستان به مذاکرات بين‌الافغاني ضرورت دارد و آلمان از اين روند حمايت مي‌کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید