دیدار نماینده‌گان طالبان با نخست وزیر پاکستان لغو شد

طالبان اعلام کردند که سفر نماینده‌گان این گروه به پاکستان و دیدار آنها با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که قرار بود امروز دوشنبه انجام شود، لغو شده است. طالبان درباره دلیل لغو این دیدار اظهار نظری نکرده‌اند.
این گروه قبلن گفته بود که این دیدار به دعوت رسمی پاکستان و به خاطر گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و نماینده‌گان دولت امریکا در اسلام آباد صورت می‌گیرد.
در اعلامیه‌یی که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، قبلن به رسانه‌ها فرستاده شده بود، آمده بود که این گروه همچنین «روی روابط دو کشور و مشکلات تاجران افغان در پاکستان صحبت خواهند کرد».
براساس برخی گزارش‌ها این دیدار به دستور ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان لغو شده، ولی یک مقام طالبان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی اگر چه در این مورد چیزی نگفت، اما تأیید کرد که هیج نماینده‌یی از گروه طالبان به پاکستان سفر نخواهد کرد.
روز گذشته دولت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌شده گروه طالبان به پاکستان، رسمن به سازمان ملل متحد شکایت کرد.
نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل در نامه‌یی به کمیته تحریم‌های شورای امنیت گفت که پاکستان درباره قصد خود برای میزبانی از نماینده‌گان طالبان با دولت افغانستان مشورت نکرده است.
دولت افغانستان می‌گوید: ۹ تن از اعضای هیأت مذاکره‌کننده این گروه که قرار بود به پاکستان سفر کنند، در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند.
هفته پیش نماینده‌گان گروه طالبان و شماری از سران احزاب و فعالان سیاسی افغانستان در مسکو، پایتخت روسیه دیدار کردند.
طالبان تا کنون چهار بار با هیأت امریکایی به ریاست زلمی خلیل‌زاد، نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.
دولت پاکستان از روند گفت‌وگوهای امریکا و طالبان ابراز حمایت کرده و گفته که زمینه این گفت‌وگوها را، این کشور فراهم کرده است.
در همین راستا، پاکستان حدود سه ماه پیش ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان را به درخواست زلمی خلیل‌زاد از زندان این کشور آزاد کرد و حالا او به عنوان رییس جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است.
گفت‌وگوها درباره صلح افغانستان میان امریکا و طالبان در حالی ادامه دارد که نماینده‌گان دولت افغانستان درآن شرکت ندارند، زیرا گروه طالبان گفته حاضر نیست با «دولت کابل» مذاکره رو در رو کند.
اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دو روز پیش اعلام کرد که برای «ایجاد اجماع روی صلح» جرگه مشورتی صلح برگزار خواهد کرد.
قرار است این “نشست بزرگ” در ماه حوت سال جاری برگزار شود.
زلمی خلیل‌زاد، گفته که امریکا خواهان آن است تا گروه طالبان مستقیمن با دولت افغانستان مذاکره کند. او ابراز امیدواری کرده که حتا پیش از برگزاری انتخابات در ماه جولای سال روان میلادی «یک توافق صلح» به‌دست بیاید.
بی‌بی‌سی

اشتراک گذاری:

نظر بدهید