سرمقاله: پاکستان کشور بدنام منطقه باید منزوی شود!

محمد سلمان ولیعهد عربستان سعودی در سفرش به پاکستان با استقبال گرم مقامات آن کشور به ویژه نخست وزیر مواجه شد.
پاکستان که اکنون اقتصاد نابسامان دارد و بحران شدید اقتصادی این کشور را تهدید می کند به حمایت سعودی آن هم با قرضه های سنگین نیاز دارد.
عربستان سعودی اعلام کرده است که بیش از بیست میلیارد دالر در چارچوب قراردادهای گوناگون در پاکستان سرمایه گذاری می کند.
مقامات پاکستانی حتا در سطح تملق و چاپلوسی قرار است «نشان پاکستان» را به سلمان اهدا کنند و نخست وزیر پاکستان در اقامتگاه رسمی خود و با حضور خانمش از ولیعهد سعودی پذیرایی کرد و حاضر شد در بالاترین سطح تشریفات، راننده سلمان باشد!!
این در حالی است که پاکستان در سطح منطقه و جهان از هراس افگنان به ویژه گروه طالبان حمایت می کند و آنها را با تجهیز و سازماندهی، تشویق می دارد که آتش جنگ را در منطقه شعله ور نگهدارند و نگذارند باشنده گان کشورهای منطقه خواب آرام داشته باشند.
به همین منظور بود که خلیل زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان در دیدارش با ولیعهد عربستان سعودی از او خواست که کمک های شان را برای پاکستان مشروط سازند و حکومت سعودی از پاکستانی ها بخواهد که طالبان را مجبور به مذاکره با حکومت یا مردم افغانستان کند و دست از حمایت تروریستان بین‎المللی بردارد. اما ظاهرن این خواست نماینده امریکا تا اکنون مورد قبول واقع نشده است.
پاکستان نه تنها که بالای طالبان فشار لازم نیاورد، بل برای خرسندی سعودی ها، حمله انتحاری را در سیستان بلوچستان راه اندازی کرد که به اثر آن 27 تن کشته شدند.
ایران، پاکستان را مسوول پناه دادن به گروه «جهش العدل» کرد که مسوولیت حمله را پذیرفته و عربستان را هم متهم نمود که این گروه را حمایت مالی می کند.
نظامیان پاکستان در سطح منطقه به این عملکرد شان بسنده نکردند و حمله انتحاری دیگر را در کشمیر هند سازماندهی نمودند که تعداد زیادی از نیروهای امنیتی هند به قتل رسیدند.
اکنون به جهانیان ثابت شده که حکومت پاکستان حامی تروریستان بین المللی است و باید در برابر این حکومت ظالم همه کشورهای منطقه هم دست شوند و در جهت انزوای مطلق پاکستان تلاش و همکاری نمایند.
با توجه به این گفته ها، باید رهبران حکومت افغانستان در چنین وضعیتی که پاکستان می خواهد برای طالبان اعتبار بین المللی کمایی کند و این گروه را به عنوان جانشین حکومت معرفی دارد، احساس مسوولیت کنند و بر علیه پاکستان همراه با کشورهای هند و ایران تلاش شان را در سطح جهانی آغاز بدارند.
ما باور داریم که اگر کشورهای منطقه که از تروریستان مورد حمایت نظامیان پاکستانی متضرر شده اند
دست به دست هم بدهند و چهره سیاه حکومت پاکستان را به جهانیان معرفی بدارند، دیر یا زود پاکستان منزوی بیشتر خواهد شد و مساعدت سعودی ها هم نخواهد توانست تا این کشور بدنام را از بحران و سقوط نجات بدهد.

اشتراک گذاری: