احتمال وتوی تصمیم کنگره درباره دیوار مکزیک از سوی دونالد ترمپ

دیوید میلر مشاور ارشد دونالد ترمپ احتمال استفاده از حق وتوی رییس‌جمهوری امریکا برای حفظ “وضعیت اضطراری” را منتفی ندانست.
آقای میلر که از مشاوران کلیدی کاخ سفید در مورد سیاست‌های مهاجرتی است، به شبکه تلویزیونی “فاکس‌نیوز” گفته است: “رییس‌جمهوری از اعلام وضعیت اضطراری خود دفاع خواهد کرد.”
او، در پاسخ به به این پرسش که آیا دونالد ترمپ آماده وتو کردن است، با تأکید دوباره گفته است: “او از اعلام وضعیت اضطراری خود دفاع خواهد کرد، به طور تضمینی.”
پس از آن که دموکرات‌ها از تأمین بودجه درخواستی دونالد ترمپ برای ساخت دیوار مکزیک خودداری کردند، او، روز جمعه “وضعیت اضطراری” اعلام کرد.
در وضعیت اضطراری رییس‌جمهوری اختیار خواهد داشت که بدون موافقت کنگره از بودجه دفاعی برای ساخت دیوار استفاده کند.
نانسی پلوسی، رییس مجلس نماینده‌گان، و چاک شومر رهبر دموکرات‌ها در سنا با صدور بیانیه‌یی مشترک، رییس‌جمهوری امریکا را به سوء‌استفاده از قدرت و اعلام وضعیت بحرانی غیرواقعی در مرزهای مکزیک متهم کردند.
در همین حال، خاویر بِسِرا، دادستان کالیفرنیا، گفته است که به زودی علیه این فرمان اقامه دعوا خواهد کرد.
اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا و سازمان “شهروند ملی” نیز اعلام کرده‌اند علیه فرمان “وضعیت اضطراری” ترمپ شکایت خواهند کرد.
هم‌اکنون دموکرات‌ها در حال تهیه قطع‌نامه‌یی برای ملغا کردن وضعیت اضطرارای دونالد ترمپ هستند.
کنگره امریکا سال ۱۹۷۶ با تصویب قانون “وضعیت‌های اضطراری ملی” به رییس‌جمهوری اختیار داد که بدون تصویب کنگره اعلام حالت فوق‌العاده کند، تا به بحران‌ها سریع‌تر رسیده‌گی کند. در حالی که کنگره حق لغو حالت فوق‌العاده را برای خود محفوظ نگه داشته، اما تاکنون از این حق استفاده نکرده است.
با این حال در صورتی‌ که کار به دادستانی امریکا بکشد، دموکرات‌ها در دادگاه اکثریت ندارند.
دونالد ترمپ خود اذعان کرده است که به احتمال زیاد از سوی دادگاه‌های ایالتی با چالش مواجه می‌شود. اما تأکید کرده است که در نهایت به لحاظ حقوقی برنده میدان خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید