کميته‌يي از نماينده‌گان کشورهاي منطقه و اتحاديه اروپا براي صلح افغانستان ايجاد مي‌شود

حکومت افغانستان از ايجاد يک کميته مشترک از نماينده‌گان کشورهاي منطقه واتحاديه اروپا براي روند صلح در آينده‌ي نزديک خبر مي‌دهد.
هارون چخانسوري، سخن‌گوي رياست جمهوري روز دوشنبه(29دلو) در يک نشست خبري در کابل گفت که تلاش‌ها جريان دارد، تا در سطح کشورهاي منطقه اجماع به خاطر صلح افغانستان بيشتر شود.
او گفت: “تلاش‌ها در مورد يک اجماع منطقه‌يي در مورد صلح افغانستان ادامه دارد و در آينده‌ي نزديک کميته‌يي از نماينده‌گان کشورهاي منطقه و اتحاديه اروپا ايجاد خواهد شد، تا در مورد مسايل صلح با حکومت افغانستان مشوره کنند و در محوريت پروسه صلح حکومت افغانستان قرار گيرد.”
آقاي چخانسوري تأکيد کرد که بر اساس طرح صلح حکومت افغانستان، شرکاي بين‌المللي اين کشور تلاش دارند، تا نقش تسهيل کننده را ايفا کنند و گروه طالبان را وادار سازند تا وارد گفت‌وگوهاي رو در رو با حکومت افغانستان شود.
سخن‌گوي رياست جمهوري در بخش ديگر سخنان خود، به سفر رييس جمهور غني به نشست امنيتي مونيخ اشاره کرده گفت که نتيجه تمام نشست‌هاي رييس جمهوري با مقام‌هاي خارجي در شهر مونيخ آلمان، سه پيام عمده داشت.
او افزود: “سازمان ناتو، اتحاديه اروپا و تمام کشورهايي که با افغانستان ارتباط دارند، از روند صلح افغانستان حمايت کرده اند و هم‌چنان از برگزاري لويه جرگه صلح نيز حمايت نموده اند. تمام شرکاي بين‌المللي افغانستان تأکيد کرده اند که تمام امور صلح به محوريت و مديريت افغانستان صورت گيرد.”
اين در حالي است که در اين اواخر، تلاش‌ها به خاطر تأمين صلح در افغانستان شدت يافته است. زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه وزارت خارجه امريکا در امور صلح افغانستان چند روز پيش، پنجمين دور سفرهاي خود به منطقه را به منظور گفت‌وگوهاي صلح با طالبان آغاز کرد.
آقاي خليل‌زاد در ديدار شب گذشته‌اش با رييس جمهور غني، گفته است که در روند صلح ميان دولت افغانستان و امريکا تفاوت ديدگاه و نظر وجود ندارد و تمام تلاش‌هايي که در اين راستا صورت گرفته، گام‌هاي ابتدايي است.
او افزوده است: “هرچند پيشرفت ها محدود است، اما اميدوار کننده است و آرزو داريم که پيشرفت هاي خوبي در هماهنگي با حکومت و مردم افغانستان داشته باشيم.”
آقاي خليل‌زاد گفته است که او با طالبان در نشست هاي قبلي، روي چگونه‌گي رابطه اين گروه با القاعده، حضور سربازان امريکايي، مذاکرات مستقيم با حکومت افغانستان و آتش‌بس سرتاسري، همه جانبه و دايمي گفت‌وگو کرده و تا زماني که روي اين موضوعات توافق صورت نگيرد، آن پيشرفت محسوب نخواهد شد.
آقاي غني نيز در اين ديدار تأکيد کرده است: “در راستاي صلح روي ماحول ملي، منطقه‌يي، بين‌المللي و کشورهاي اسلامي توجه صورت مي گيرد و در اين مورد گفت‌وگوهاي بيشتر انجام شود تا يک چارچوب ترتيب گردد، اجماع موجود تقويت شود و در بعضي موارد که اجماع نيست، به ميان آيد.”
قرار است به زودي، دولت افغانستان لويه جرگه مشورتي صلح را با مديريت محمد عمر داوودزي، رييس دبيرخانه شوراي عالي صلح برگزار کند.
رييس جمهور غني تاکيد کرده است که لويه جرگه مشورتي، سبب خواهد شد تا ديدگاه ساير شهروندان به‌شمول زنان نيز در روند صلح گنجانيده شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید