اسناد تقلب‌ در انتخابات پارلماني از بين برده شده‌اند

شماري از ناظران احزاب سياسي و جامعه مدني ادعا دارند که اسناد تقلب در روند انتخابات پارلماني به گونه هدف‌مند از بين برده شده‌اند.
سيد بشير بشرمل رييس دبيرخانه حزب ملت متحد افغانستان روز سه‌شنبه (30 دلو) در يک نشست خبري در کابل مدعي شد که اسناد تقلب در انتخابات گذشته پارلماني در کميسيون‌هاي انتخاباتي نابود شده است.
آقاي بشرمل گفت که هم‌زمان با برکناري کميشنران کميسيون‌هاي انتخاباتي، اسناد تقلب در کميسيون‌ها نيز به شکل هدف‌مند از بين رفته و کميشنران جديد نمي‌توانند آراي پاک را از ناپاک تفکيک کنند.
او، افزود که حکومت با معرفي اعضاي جديد کميسيون‌هاي انتخاباتي بايد به تصميم‌هاي گذشته کميسيون‌هاي انتخاباتي که براساس قانون نهايي مي‌باشند رجوع نمايد.
روز گذشته، محمد حنيف اتمر مشاور پيشين امنيت ملي و رييس تيم انتخابات صلح و اعتدال نيز مدعي شد که کميشنران پيشين کميسيون‌هاي انتخاباتي اسنادي مبني بر دخالت حکومت در مديريت تقلب انتخابات در اختيار داشتند که بعضن از بين رفته و به برخي ديگر بايد توجه صورت بگيرد.
به گفته رييس دبيرخانه حزب ملت متحد افغانستان؛ ابطال آراي حوزه انتخاباتي کابل که باري توسط کميسيون شکايات انتخاباتي اعلام شده بود، بررسي جدي آراي 11 ولايت که بازشماري شده بودند و بررسي آراي ساير ولايت‌ها در صورت وجود شکايت از تصميم‌هاي است که پيش از اين گرفته شده براساس قانون نهايي مي‌باشند.
در همين حال عبدالغفار وفا رييس سازمان نخبه‌گان افغانستان دراين نشست با استقبال از برکناري کميشنران کميسيون‌هاي انتخاباتي، گرداننده‌گان مديريت تقلب را در کميسيون‌ها فعال دانسته خواهان برکناري آنان شد.
آقاي وفا گفت که مسوولان بخش‌هاي عملياتي کميسيون‌هاي انتخاباتي مسووليت بيشترين حجم تقلب را به عهده دارند به اين دليل حکومت افرادي که بخش‌هاي عملياتي کميسيون‌ها را به مراکز تجاري تبديل کردند برکنار و به دادستاني معرفي کند.
او، مسوول پروسه بازشماري آراي کابل، مسوول مرکز معلومات کميسيون انتخابات و رييس دبيرخانه کميسيون شکايات انتخاباتي را افرادي دانست که يا دچار کمبود ظرفيت بوده اند و يا به آراي مردم خيانت کرده‌اند و بايد به دادستاني معرفي شوند.
حکومت هفته گذشته در پي اعتراض‌هاي گسترده عليه کميشنران کميسيون‌هاي انتخاباتي اعضاي اين کميسيون‌ها را از وظايف شان برکنار نموده و با دادستاني کل معرفي کرد. اين تصميم هرچند با استقبال برخي طرف‌هاي انتخاباتي روبرو شد، اما برخي ديگر آن را عجولانه و پرسش برانگيز خواندند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید