عربستان حامي و پاکستان پناه‌گاه تروريستان است

آگاهان:
شماري از آگاهان امورسياسي در واکنش به سفر اخير وليعهد عربستان به پاکستان و امضاي قرارداد 20 ميليارد دالري ميان دو کشور، مي‌گويند که سياست اسلام‌آباد و رياض در قبال حمايت از تروريزم يکي است.
محمد بن سلمان وليعهد عربستان سعودي روز يکشنبه به پاکستان سفر کرده و در ديدار با «عمران خان» نخست وزير پاکستان، تعدادي از قراردادها و تفاهم‌نامه اقتصادي را به ارزش 20 ميليارد دالر امضا کرد.
اين سفر بن سلمان به اسلام‌آباد و امضاي قرارداد 20 ميليارد دالري با پاکستان در حالي صورت مي‌گيرد که پاکستان به دليل حمايت از گروه‌هاي تروريستي به شدت زير فشار جامعه جهاني قرار دارد.
امريکا بخش زيادي از کمک‌هاي مالي خود به پاکستان را به دليل حمايت اسلام‌آباد از تروريزم قطع کرده و هند و ايران نيز رسمن اعلام کرده‌اند که حملات تروريستي در خاک اين دو کشور از پاکستان سازمان دهي شده است.
در همين حال شماري از آگاهان روابط بين‌الملل، کمک مالي عربستان به پاکستان را به معني حمايت مستقيم رياض از تروريزم و تروريزم پروري مي‌دانند.
سيد احمد شکيب منتظري، آگاه روابط بين‌الملل به خبرگزاري «جمهور» گفته است: «در شرايطي که پاکستان به عنوان حامي تروريزم در جهان معرفي شده و در حال منزوي شدن است، امضاي قرارداد 20 ميليارد دالري عربستان به اين کشور جان دوباره مي‌دهد».
آقاي منتظري با بيان اين که پاکستان به شدت از فشارهاي جامعه جهاني متأثر شده بود گفت: «عربستان با زنده نگه‌داشتن پاکستان مي‌خواهد که با راه اندازي يک بازي مسخره، بالاي جنايت‌هاي ضد بشري‌اش در افغانستان، يمن و ديگر کشورها سرپوش بگذارد.»
آقاي منتظري بيان داشت: «هيچ شک وجود ندارد که حامي اصلي تروريزم در جهان عربستان و امارات و پناهگاه آنان در پاکستان است حالا که پاکستان در حال منزوي شدن است، عربستان با کمک 20 ميليارد دالري خود دوباره به اين کشور روحيه داده و به جهان هشدار مي‌دهد که سياست ما يکي بوده و پاکستان تنها نيست».
محمد بن سلمان وليعهد عربستان سعودي در جريان سفرش به اسلام‌آباد، با مقام‌هاي ارشد نظامي و استخباراتي پاکستان پيرامون صلح افغانستان نيز گفت‌وگو کرده است.
آقاي منتظري در اين باره گفت: «ديدار آنها درباره صلح افغانستان يک ترفند سياسي است در واقع سياست آنها در قبال حمايت از تروريزم يکي است.»
در همين حال عبدالوارث سيغاني آگاه مسايل سياسي گفت: «امضاي قرارداد 20 ميليارد دالري عربستان با پاکستان يک هشدار جدي به امريکا است که اگر شما پاکستان را منزوي مي‌کنيد ما درکنار آن‌ها هستيم.»
او‌، تصريح کرد که سرمايه گذاري 20 ميليارد دالري عربستان در پاکستان، اهداف شوم ديگر را در قبال پروسه صلح افغانستان به دنبال دارد و که اين سرمايه گذاري بدون اهداف تخريبي درمنطقه هم نخواهد بود.
آقاي سيغاني با بيان اين که سياست عربستان و پاکستان در قبال حمايت تروريزم يکسان است گفت: «عربستان نمي‌گذارد که پاکستان در جهان منزوي شود.»
آقاي سيغاني در پاسخ به سوالي که وليعهد عربستان با مقام‌هاي ارتش پاکستان درباره پروسه صلح افغانستان ديدار کرده، اين ديدار چه تأثيري در روند صلح افغانستان خواهد داشت گفت: «عربستان و پاکستان نيت نيکي در روند صلح افغانستان ندارند.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید