ورود نخستين محموله تجارتي به افغانستان از راه لاجورد

مسوولان اتاق تجارت و صنايع کشور ضمن استقبال از ورود اولين محموله تجارتي به افغانستان از راه لاجورد مي‌گويند که مشکل ويزا و حق‌العبور بايد حل گردد.
نخستين محموله کالاهاي وارداتي تاجران افغان از مسير راه لاجورد روز گذشته به ولايت هرات رسيد.
اين کالاها که شامل روغن، ادويه و بطري سولر مي‌باشد، توسط پنج موتر ترانزيتي که اموال صادراتي بازرگانان افغانستان را به کشور ترکيه انتقال داده بودند پس از بارگيري از کشورهاي اروپايي و گذشتن از چهار کشور – ترکيه ، ترکمنستان ، آذربايجان و گرجستان – روز دوشنبه وارد گمرک ولايت هرات شد.
راه لاجورد به تاريخ 22 قوس ماه گذشته توسط محمداشرف غني رييس جمهوري کشور در ولايت هرات افتتاح گرديد.
پس از افتتاح راه لاجورد، نخستين محموله ‍180 تُني کالاهاي صادراتي افغانستان شامل ميوه جات خشک و پنبه از طريق اين دهليز تجارتي از ولايت هرات بارگيري و به سمت کشور ترکيه حرکت داده شد.
در پيوند به اين موضوع، مسوولان اتاق تجارت و صنايع ابراز اميدواري مي‌کنند که نخستين تجربه از مسير راه لاجورد، موفقيت‌آميز بوده است.
توفيق داوري معاون اتاق تجارت و صنايع گفت: «لاري‌هايي که حاوي تار پنبه، تخم تربوز، کشمش و ساير اقلام تجارتي ديگري بود که از مسير راه لاجورد به ترکيه رسيدند و اين که لاري‌ها خالي برگشت نکنند و با کالاهاي وارداتي برگشتند، اين يک تجربه موفق‌آميز بود.»
معاون اتاق تجارت و صنايع گفت: «شرکت‌هاي ترانسپورتي با مشکلاتي روبرو شدند. مشکل نخست، ويزا بود که راننده‌گان لاري‌ها ويزاي کشورها را نداشتند و مشکل دوم، بلند بودن حق عبور بود که کشور ترکمنستان 450 دالر حق عبور دريافت مي‌کند و اين مشکل، کالاهاي تجارتي افغانستان را در بازارهاي جهاني با مشکل مواجه مي‌سازد.»
آقاي داوري افزود که به دليل اين چالش‌ها، لاري‌ها بايد ظرف 7 الي 9 روز به ترکيه مي‌رسيدند، اما ظرف 15 روز رسيدند.
او، تصريح کرد که اتاق تجارت و صنايع، اين چالش‌ها را با حکومت شريک ساخته و در آينده نزديک، جهت حل اين مشکلات اقدام خواهد شد.
راه لاجورد يکي از ارزان‌ترين و کوتاه‌ترين راه تجارتي براي افغانستان محسوب مي‌شود که بازرگانان افغانستان مي‌توانند با استفاده از اين راه، کالاهاي تجارتي را به بازارهاي اروپايي صادر کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید